Adresy pisarzy
Oddział: , Dodano: 18 lutego 2019

Muzeum Władysława Broniewskiego zaprasza 25 marca o godz. 18:00 na spotkanie z Piotrem Łopuszańskim, który opowie o miejscach urodzinach polskich pisarzy i ich związkach z Warszawą.

Muzeum Władysława Broniewskiego
ul. Jarosława Dąbrowskiego 51
Warszawa

Wstęp wolny!

Piotr Łopuszański wygłosi prelekcję poświęconą miejscom związanym z najbardziej znanymi pisarzami. Opowie o tym, gdzie mieszkali, rodzili się lub umierali i gdzie bywali znani autorzy, Andrzej Strug, Krzysztof Kamil Baczyński, Witold Gombrowicz, Zofia Nałkowska, Bolesław Leśmian, Bolesław Prus, Witkacy, Julian Tuwim, Leopold Staff i inni.

Warszawa do początku XX wieku kończyła się przy dzisiejszym placu Unii Lubelskiej. Życie towarzyskie i literackie toczyło się w Śródmieściu, między Starym Miastem a placem Trzech Krzyży. Później rozszerzyła się o Śródmieście Południowe i skrawek Mokotowa. Dopiero w 1916 roku przyłączono wiele wsi podmiejskich. Wielka Warszawa powstała dopiero w 1938 roku.

Najważniejszym szlakiem, gdzie spotkać można było pisarzy był Trakt Królewski. Tu czasem mieszkali, tu bywali w lokalach („Udziałowej”, Loursie”, „Astorii”), recytowali wiersze („Pod Picadorem”). Tędy wiódł „szlak hańby’ w okresie PRL (ciągnął się od Domu Literatury po „Spatif”).

O tym i o wielu innych miejscach związanych z warszawskimi literatami 9w tym tymi, którzy urodzili się w Warszawie) opowie pisarz, publicysta, autor książek o Bolesławie Leśmianie i cyklu „Warszawa literacka”). Prelekcję uzupełnią zdjęcia domów i miejsc, o których będzie mowa.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP