Ponad 50 000 zł w gotówce, blisko drugie tyle w usługach i rzeczach – tak ubiegłoroczna hojność naszych sponsorów przedstawia się w liczbach. Dla porównania: na wydarzenia kulturalne w MWG otrzymaliśmy z budżetu Mazowsza 100 000 zł. Trzeba zauważyć, że to dziesięciokrotnie większa dotacja budżetowa niż w roku 2010.
Nie do wyrażenia w liczbach jest natomiast życzliwość i wsparcie, którego w ciągu całego roku doświadczaliśmy od Przyjaciół naszego muzeum. Że życzliwości tej nie zabraknie nam również w roku 2012, mogliśmy przekonać się podczas niedawnego Spotkania Przyjaciół MWG we Wsoli.
Tradycyjne, bo drugie już spotkanie naszych Przyjaciół, rozpoczęło się od wręczenia tytułów Mecenasa oraz Darczyńców 2011. Specjalny list z podziękowaniami przysłała pani Rita Gombrowicz, osoba zaszczycająca nas swoim wsparciem od początku działalności. Tytułami tymi wyróżniamy tych, którzy nie tylko dali najwięcej, ale również obdarowali nas w sposób szczególny. Wszystkim naszym przyjaciołom dziękował również dyrektor Muzeum Literatury pan Jarosław Klejnocki.
Tytuł Mecenasa otrzymała Mazowiecka Spółka Gazownictwa, Oddział Zakład Gazowniczy Radom. Tablicę z podziękowaniem od Rity Gombrowicz odebrał Paweł Łodyga, dyrektor oddziału.
Tytuł Darczyńcy odebrały dwie firmy: Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku (nasz ubiegłoroczny Mecenas), reprezentowany przez Krzysztofa Sadurskiego, prezesa zarządu oraz Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o., reprezentowane przez Marka Michonia, wiceprezesa.
Oczywiście, wdzięczni jesteśmy w taki sam sposób wszystkim innym, którzy nam pomagają. Każdy z naszych Dobroczyńców wspiera nas według własnych możliwości, a wspólna hojność pozwala nam na prowadzenie żywej działalności. Dzięki tej pomocy udało nam się w ubiegłym roku zakupić i sprowadzić do Polski pięćdziesiąt trzy listy Witolda Gombrowicza do J.C.Gomeza, kupić obraz Kazimierza Głaza z cyklu malowanego w Vence i znanego Gombrowiczowi (pozostałe pięć dzieł z tego cyklu autor nam podarował).
Zorganizowaliśmy 29 wydarzeń kulturalnych, podczas których gościliśmy we Wsoli takie postacie, jak m.in. Rita Gombrowicz, wybitni tłumacze literatury polskiej z Europy i Stanów Zjednoczonych: Anders Bodegard, Olaf Kuhl, Bożena Zaboklicka, Danuta Borchardt, Lajos Palfalvi oraz Jerzy Jarniewicz („Literatura na świecie”), a także artystów: Magdę Umer, Stanisława Soykę, Tomasza Radziwonowicza z orkiestrą kameralną oraz pisarzy: Olgę Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka, Stefana Chwina.
Za wspieranie działalności Muzeum w 2011 dziękujemy osobom, firmom i instytucjom:
Mazowiecka Spółka Gazownictwa, Oddział Zakład Gazowniczy Radom
Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku
Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o.
Gmina Jedlińsk
Zakłady Automatyki KOMBUD S.A.
Krzyżanowscy Sp. z o.o.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
Andrzej Grzyb
Grupa KK
ITS A. Michalczewski
Hotel Aviator
Piekarnia Fogiel & Fogiel
Centrum Radom
Elnex
Fundacja Wsola Pomost
Zakład Masarski Krawczyk
Anna i Władysław Malinowscy
Zaginione Studio Agencja Reklamowa
Kwiaciarnia Pod Katedrą
Trend Glass
Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej – za pośrednictwem Izby dziękujemy firmom: Sita Radom Sp. z o.o, Radmot Jan Stańczyk, Zakłady Chemiczne Bochem Sp. z o.o.