Zapraszamy na cykl warsztatów kaligraficznych pt. „Zapis własny”, które prowadzić będą Lech Żurkowski i Konrad Świtała ze Stowarzyszenia Ścieżka. Warsztaty są bezpłatne, będą odbywać się co miesiąc.
Organizujemy jedną grupę, która uczestniczyć będzie w sześciu zajęciach w ciągu roku. Zgłoszenia do grupy (maksymalnie 20 uczestników, decyduje kolejność zgłoszeń) przyjmujemy e-mailem: info@muzeumliteratury.pl (w temacie „Zgłoszenie – Zapis własny”).
AKTUALIZACJA: limit zgłoszeń wyczerpany. Osoby, które chciałyby jednak dołączyć do grupy, proszone są o kontakt. Tworzymy listę rezerwową.
Pierwsze zajęcia odbędą się 15 lutego (środa) godz. 18.00 w Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.
Celem, jaki sobie stawiamy, jest odnalezienie wraz z uczestnikami wartości, jaka zawarta jest w piśmie odręcznym i w jego oryginalnym (twórczym) użyciu. Zadanie to chcemy zrealizować przez indywidualne doświadczenie i pracę własną każdego uczestnika. Rezygnujemy z wszelkiego oceniania, definiowania owej wartości lub osobistych “korzyści” uczestników warsztatów. Dla jednych może być to okazja do rozwoju osobistego, dla innych ćwiczenie ręki, dla jeszcze innych doświadczenie estetyczne. Jedynym założeniem jest przekonanie prowadzących, że „odciśnięcie” własnego śladu na kartce papieru jest istotnym komunikatem. Sygnałem, który pozwala sprawcy odnieść się twórczo do świata, ale także do samego siebie.
Zajęcia poprzedzone będą krótkim wstępem i prezentacją profesjonalnych prac. Po wykładzie zajecia praktyczne pod kierunkiem profesjonalisty. W trakcie zajęć uczestnicy będą się posługiwać głównie pędzlem do kaligrafii i tuszem.
Tematy warsztatów:
1. Charakter kaligrafa – (slajdy), omówienie charakteru z pisma.
Kaligrafowanie linii prostych, przecinających się pod kątem prostym, oraz spirali.
Kaligrafowanie słów przeciwieństw np.: (cisza/hałas), znalezienie swego zestawu i wykaligrafowanie go.
2. Niedoskonałość (siła autentyczności zapisu jako watrość) prof. Wiesław Juszczak – (tekst),
Nauka podstaw kaligrafii (rodzaje narzędzi – patyk lipowy, pióro, pędzel)
3. Fenomen pisma (legenda chińska – pokazująca role i rangę indywidualnego zapisu).
Typografia rodzaje pism, alfabetów (chińskie, japońskie, hebrajskie, greckie, rzymskie, cyrylca, indyjskie, tybetańskie)
4. Zagadnienie usytuowania inskrypcji, napisu, dedykacji, kaligrafii. Materiały do oprawy i zamocowania.
5. Pogranicze pisma – winiety, zapiski na marginesie, rysunki, notatki, ilustracje.
Połączenie ilustracji i tekstu. Rysowanie z natury jednego motywu, umiejscowienie go na stronie + wiersz, haiku, mała kaligrafia.
6. Bordiura, ramka, szlaczek podkład (koszulka-tło) pod kaligrafię (technika dwóch papierów japońskich, półprzeźroczystych). Ślad narzędzia, struktura, rodzje ozdobnych papierów. Adiustacja tekstu, „światło”, wielkość czcionki, charakter.