Zapraszamy na promocję książki Eugeniusza Kabatca „Ostatnie wzgórze Florencji. Opowieść o Stanisławie Brzozowskim”
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza,
19 października, godz. 18.00,
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa
W roku setnej rocznicy śmierci polskiego pisarza i filozofa, Stanisława Brzozowskiego, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zaprasza na promocję książki poświęconej tej niezwykłej postaci, autorstwa Eugeniusza Kabatca Ostatnie wzgórze Florencji. Opowieść o Stanisławie Brzozowskim.
Program wieczoru obejmuje trzy wypowiedzi. O swojej fascynacji autorem Legendy Młodej Polski, o tropieniu jego śladów i powstawaniu opowieści będzie mówił jej autor Eugeniusz Kabatc.
W tematykę, przypominając postać St. Brzozowskiego i prezentując jednocześnie książkę wprowadzi nas Janusz Termer.
Głosem młodego pokolenia, widzeniem Brzozowskiego sto lat później będzie wypowiedź Mateusza Piotrowskiego, doktoranta Uniwersytetu Warszawskiego, badacza autora Idei.
Fragmenty opowieści przeczyta jeden z największych polskich aktorów Olgierd Łukaszewicz.
Janusz Termer – (ur. 1939) – literat, krytyk literacki, dziennikarz .
Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1964). Współpracował m.in. z czasopismami literackimi: “Współczesność”, “Kierunki“, “Przegląd Humanistyczny”, “Kultura”, „Miesięcznik Literacki”, “Polonistyka”. Był redaktorem naczelnym miesięcznika literackiego “Nowy Wyraz“ i “Nowe Książki”. Współpracuje m.in. z PAP, “Nową Europą” i “Autografem”. Członek ZLP od 1971 r. oraz zarządu Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC).
Eugeniusz Kabatc (ur. 1930 r. w Wołkowysku) – prozaik i tłumacz literatury włoskiej, rosyjskiej i białoruskiej.
Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W latach 1960-1968 był redaktorem dwutygodnika „Współczesność”. Od 1974 r. , przez 20 lat, był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Literatura na świecie”. W latach 1968-1972 był radcą do spraw kulturalnych ambasady PRL w Rzymie. Jego debiut prozatorski to wydany w 1957 r. tom „Pijany anioł”. Autor ponad trzydziestu powieści, opowiadań, szkiców literackich i biografii. Wydał m. in.: Pijany anioł , Za dużo słońca, Romans, Filip i Dżulietta, Patrycja czyli o miłości i sztuce w środku nocy , Autostrada słońca , Małgorzata, czyli requiem dla wojowniczki
Mateusz Piotrowski
Absolwentem Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i działacz Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego. Obecnie przygotowuje pracę doktorską poświęconą Walterowi Benjaminowi, Stanisławowi Brzozowskiemu i ich stosunkowi do tradycji (ze szczególnym uwzględnieniem tradycji mesjanistycznej).
Z Prologu:
… Od dawna zaprzestałem już poszukiwania zagubionych kart o Stanis ławie Leopoldzie Brzozowskim, o tym polskim Hiobie, zadręczonym wśród piękna sztuki i ludzkiej brzydoty. Przypadek, a ściślej całą seria przypadków, o których opowiem może kiedyś osobno, musiała rozwinąć się w długi łańcuch przyczyn i skutków, bym szczęśliwie trafił na te niewiarygodne zapiski pracowitego zakonnika, wśród których – oczyszczając je z uporem i entuzjazmem neofity – stopniowo odkrywałem opowieść nieznanego świadka czasów, wydarzeń i myśli z przełomu wieków. …
… Tekst mojej opowieści różni się nieco od oryginału wprowadzeniem pewnych szwów czasowych oraz interpretacyjnej swobody, co może jest zabiegiem ryzykownym, ale też bardziej otwartym na wielką rozmowę o losach ludzi poza swoją ojczyzną, niewykorzenionych z niej, a wręcz przeciwnie – przeniesieniem ich na inny grunt i pod inne niebo wzbogacających swój czas i los ojczyzny.