Wyjątkowy gość w Muzeum Gombrowicza
Oddział: , Dodano: 1 września 2011

20 września o godz. 18.00 w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbędzie się spotkanie z malarzem, przyjacielem Witolda Gombrowicza, autorem książki „Gombrowicz w Vence” Kazimierzem Głazem. Spotkanie będzie połączone z przekazaniem MWG sześciu obrazów K. Głaza, które przez pewien czas wisiały w mieszkaniu Gombrowiczów w Vence. Cykl obrazów nosi tytuł: „Motywy z Vence”.

Muzeum zakupiło jeden obraz, pięć pozostałych to darowizna od Kazimierza Głaza. Wartość podarowanych dzieł to 100 000 zł.

Zakup obrazu został zrealizowany dzięki wsparciu sponsorów:
• Andrzeja Grzyba,
• Południowo-Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Jedlińsku,
• Zakładów Automatyki Kombud.

Słowo wstępne na temat twórczości Kazimierza Głaza wygłosi Mariusz Knorowski, zastępca dyrektora do spraw artystycznych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bezpłatny autobus ITS Michalczewski, który będzie podstawiony przed Teatrem Powszechnym w Radomiu, o godz. 17.15. Powrót po zakończonym spotkaniu.

Kazimierz Głaz jest malarzem, prozaikiem, plakacistą. Jest twórcą kierunku w malarstwie nazywanego sensybilizmem. Malarz urodził się na Podkarpaciu, mieszka w Toronto. Studiował malarstwo monumentalne na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu (1950–1956), gdzie uzyskał dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego. Po otrzymaniu jednej z głównych nagród na Ogólnopolskiej Wystawie Sztuki w Sopocie (w 1965 r.) reprezentował Polskę na IV Międzynarodowym Biennale w Paryżu. Tam otrzymał nagrodę Marca Chagalla. Odtąd prace jego brały udział w licznych wystawach indywidualnych i zespołowych, m.in. we Francji, Szwajcarii, NRD, Kanadzie, a także w Polsce oraz znalazły się w wielu polskich i zagranicznych muzeach (w Paryżu, Brukseli, Dreźnie, Nowym Jorku, Tokio, Sao Paulo, Watykanie, Ottawie, Toronto). W latach 1966 – 1968 dzięki Fundacji im. Michaela Karolyi przebywał w Vence i tam właśnie zaprzyjaźnił się
z Gombrowiczem, o którym napisał pełne sympatii i życzliwości wspomnienia.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP