Budapeszt: otwarcie wystawy „Czesław Miłosz 1911-2004”
Oddział: , Dodano: 1 września 2011

19 września (poniedziałek) o godz. 17.00 w Bibliotece Języków Obcych w Budapeszcie otwarta zostanie wystawa „Czesław Miłosz 1911-2004”. Ekspozycję według scenariusza Andrzeja Franaszka, autora obszernej biografii Czesława Miłosza, przygotowało Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie.

Węgierskojęzyczna wystawa prezentująca życie i twórczość Czesława Miłosza, laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980 r.) w 100. rocznicę urodzin pisarza. Organizatorem wystawy jest Instytut Polski w Budapeszcie i Biblioteka Języków Obcych w Budapeszcie.

Wystawa czynna: 19.09 – 03.10.2011
Biblioteka Języków Obcych w Budapeszcie
Budapest V., Molnár u. 11.

Ideą wystawy jest zaprezentowanie najważniejszych faktów z długiego, pełnego dramatycznych zwrotów życia polskiego noblisty, wciąż poszukującego „bardziej pojemnej” formy wyrazu artystycznego. Zwracamy uwagę przede wszystkim na ten okres życia autora „Rodzinnej Europy”, gdy w wirze wielkich historycznych przemian XX-wiecznego świata kształtowała się jego intelektualna i artystyczna świadomość.

Kolejne plansze pozwalają poznać meandry losu Poety: od „wędrówek i lęku” urodzonego w „sercu Litwy” dziecka, poprzez fascynację „polityką sztuką, mistyką” młodzieńca, gorycz czytającego „Poemat dla zdrajcy” emigranta, odnoszącego sukcesy w „kraju wielkiej samotności” profesora i noblisty, aż do pełnego weny twórczej „starego poety”. Mamy nadzieję, że ekspozycja przybliży widzom Czesława Miłosza i zachęci do lepszego poznania jego wielobarwnego dorobku literackiego.

Obchody 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza na Węgrzech

Na Węgrzech jesień 2011 roku będzie obfitować w wydarzenia związane z obchodami 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Rok Miłosza i półrocze polskiej prezydencji w RUE jest doskonałą okazją do przybliżenia postaci polskiego noblisty szerokiej publiczności.

Nowości i wznowienia tomów Miłosza

Z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza w 2011 roku na Węgrzech ukazały się już następujące pozycje: „Metafizyczna pauza” (wyd. Nagyvilág), wznowienie zbioru pt. „Zniewolony umysł” (wyd. Európa). We wrześniu odbędą się prezentacje kolejnych publikacji: „Historii literatury polskiej” (15 września) oraz pełnego wydania tomu pt. „Rodzinna Europa” (23 września). Ponadto październikowy numer prestiżowego miesięcznika literackiego „Nagyvilág” zostanie w całości poświęcony Miłoszowi.

Konferencja naukowa pt. „Środkowoeuropejska tożsamość Czesława Miłosza i jego miejsce w kulturze europejskiej”.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Roku Miłosza na Węgrzech będzie międzynarodowa konferencja pt. „Środkowoeuropejska tożsamość Czesława Miłosza i jego miejsce w kulturze europejskiej”, 11 października 2011 r. w Budapeszcie. Podczas konferencji zaprezentowana zostanie zarówno działalność eseistyczna, poetycka jak i historyczno-literacka polskiego noblisty. W ramach wykładów oprócz rozważań nad dorobkiem Czesława Miłosza poruszony zostanie wątek aktualności i ważności jego myśli i idei z perspektywy XXI wieku oraz roli i znaczenia jego osoby w przemianach społeczno-politycznych w Europie.

W konferencji wezmą udział znani i cenieni znawcy twórczości Czesława Miłosza z Polski, Węgier i Litwy. W konferencji weźmie udział w sumie 15 prelegentów. Wśród węgierskich uczestników znaleźli się: Lajos Pálfalvi, Endre Bojtár, Kiss Gy. Csaba, Péter Tempfli, Gömöri György, Csaba Horváth, József Takács i Judit Reiman. Z Polski na konferencję przyjedzie: Piotr Śliwiński, Jarosław Klejnocki, Andrzej Franaszek, Bernadetta Darska, Anna Nasiłowska i Andrzej Kowalczyk. Nie zabraknie też akcentu litewskiego – w spotkaniu weźmie udział jeden uczestnik z Litwy – Danuta Balašaitienė, historyk literatury, lektor w Centrum Polonistycznym Uniwersytetu Wileńskiego, tłumaczka literatury polskiej na język litewski. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski w Budapeszcie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Muzeum Literatury im. Sándora Petőfiego w Budapeszcie. Konferencja odbędzie się dzięki wsparciu Instytutu Książki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ambasador Republiki Litewskiej w Republice Węgierskiej.
http://polinst.hu/hu/node/7464

Miłosz muzycznie. Węgierska muzyka współczesna inspirowana twórczością Czesława Miłosza – cykl utworów muzycznych w kompozycji Alberta Márkosa pt. …Głosów, co ledwie są i już giną…

O tym, jak aktualna jest dzisiaj twórczość Miłosza świadczy fakt, iż jeden z najbardziej znanych muzyków młodego pokolenia Albert Márkos, zainspirowany poezją wielkiego pisarza i poety stworzył niezwykle ciekawą i wyjątkową, polsko-węgierską prezentację muzyczno-literacką pt. Głosów, co ledwie są i już giną… (premiera 8 października w ramach Festiwalu Sztuki Współczesnej Café Budapest). Projekt jest pierwszym na Węgrzech muzycznym eksperymentem przekładu poezji Czesława Miłosza na język węgierskiej muzyki współczesnej. To niezwykle ciekawa i oryginalna w formie próba zmierzenia się węgierskich i polskich artystów z tekstami polskiego noblisty w rocznicę jego setnych urodzin. Cykl skomponowany przez Alberta Márkosa, znanego węgierskiego kompozytora i muzyka, składa się z kilkunastu utworów muzycznych, wykorzystujących wiersze i fragmenty tekstów prozatorskich Czesława Miłosza w wersji polskiej i węgierskiej w formie śpiewanej (śpiewak operowy Béla Laborfalvi Soós) i recytowanej (Maciej Adamczyk). W projekcie weźmie także udział znany węgierski kwartet smyczkowy Accord Quartet.
http://polinst.hu/hu/node/7572

Szczegółowe informacje na temat jesiennego programu Instytutu Polskiego w Budapeszcie: www.polinst.hu

Słowa kluczowe: , ,

Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP