W pierwszym spotkaniu z cyklu „Formuły retoryczne” udział wziął Jerzy Sosnowski, który rozwinął tezę „W obronie metafizyki: książki nie muszą mówić o kwestiach społecznych, żeby być ważne”. W trybunale retorycznym, którego zadaniem była polemika z autorem, zasiedli: Krzysztof Grochowski, Karolina Szczypek oraz Justyna Szpanowska.
Sylwetkę naszego gościa zaprezentował dyrektor Muzeum Literatury, Jarosław Klejnocki. Moderatorką spotkania oraz strażniczką czasu była Nina Kodorska.
Spotkanie podzielone było na trzy części. W pierwszej głos zabrał Jerzy Sosnowski, który przedstawił swoją tezę.
„Zaproszenie z Muzeum Literatury do tego wystąpienia sprowokowało mnie do przygotowania manifestu literackiego, ze wszystkimi zaletami i wadami tego gatunku” – powiedział nasz gość. Mowa rozpoczęła się od zarysowania sytuacji społeczno-politycznej, wokół której toczy się życie literackie w Polsce. Przedstawiamy całość wystąpienia Jerzego Sosnowskiego:
[relacja wideo: Piotr Dymmel – kamera, Bartłomiej Kwasek – montaż]
W drugiej, polemicznej części spotkania głos zabrały osoby z trybunału retorycznego. Tutaj czas debaty był ściśle określony: cztery minuty na wystąpienie każdej osoby z trybunału, minuta na replikę Jerzego Sosnowskiego. Przedstawiamy zapis wideo pierwszej rundy polemicznej: Krzysztof Grochowski, Karolina Szczypek i Justyna Szpanowska vs Jerzy Sosnowski. Film odtwarza się jako playlista złożona z trzech części (można wybrać poszczególną część):
W części trzeciej otwarliśmy dyskusję, do której włączyła się też publiczność. UWAGA: W opracowaniu skróty wideo z trzeciej części wieczoru.
Czym są Formuły retoryczne? – czytaj
Prezentujemy fotografie Maćka Bociańskiego.
Ciekawe,
mam pytanie tylko (przy czym zaznaczam, że nie chcę nikogo ndezawuować)jak dobierana jest „loża dyskutantów”?
pozdr 🙂
Nabór jest otwarty. Zapraszamy, można się wykazać.
to muszę na następne spotkanie kogoś wysłać 🙂