14 kwietnia (czwartek) o godz 18.00 zapraszamy do Muzeum Literatury na Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie na wernisaż wystawy „Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent”. W tym roku przypada 90. rocznica śmierci artystki, poprzez tę wystawę postaramy się przypomnieć jej bogatą twórczość i osobowość.
Podczas wernisażowego wieczoru fragmenty listów Gabrieli Zapolskiej do Stanisława Janowskiego i Ludwika Szczepańskiego odczyta Edyta Jungowska.
Przedstawiamy zwiastun wystawy. O ekspozycji mówią jej autorki: Małgorzata Górzyńska z Muzeum Literatury oraz Monika Chudzikowska z Muzeum Teatralnego.
[materiał zrealizowali: Piotr Dymmel – kamera, Bartłomiej Kwasek – montaż]
Wystawa pokazywać będzie Zapolską jako autorkę, aktorkę oraz właścicielkę wspaniałej kolekcji dzieł sztuki. Wątek biograficzny przedstawimy w kontekście miast, w których żyła i tworzyła (Warszawa, Paryż, Kraków, Lwów), ludzi, z którymi się zetknęła (a dane jej było poznać wybitne osobowości epoki) oraz prądów literackich i artystycznych wobec których nie pozostawała obojętna i zawsze zajmowała określone stanowisko.
Poprzez ekspozycję pokażemy nie tylko wielką pasję Zapolskiej, jaką był teatr, ale również mniej znany jej dorobek prozatorski i epistolograficzny, jak również prawie zupełnie nieznaną ogromną pracę publicystyczną, którą zajmowała się przez blisko 30 lat, współpracując z czasopismami warszawskimi, krakowskimi i lwowskimi. Z tego właśnie doświadczenia, z dziennikarskiej obserwacji świata i komentowania na bieżąco dziejących się wydarzeń wyrasta cała jej twórczość.
Niewątpliwym hitem tej wystawy będzie pokazanie ocalałego fragmentu malarstwa francuskich symbolistów, które było własnością G. Zapolskiej, a które zgromadziła podczas pobytu we Francji.
O wystawie „Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent” – więcej