19 kwietnia (wtorek) 2011 r. o godzinie 18.30 w Muzeum Andrzeja Struga odbędzie się wykład Krzysztofa Dubińskiego pt „Czarownice i kaci Mariana Wawrzenieckiego”.
Wykład będzie dotyczył biografii, twórczości, pasji oraz zainteresowań zapomnianego dziś młodopolskiego malarza. Uczeń Jana Matejki, ilustrator „Chimery”, zasłynął także jako archeolog i piewca mitologii starosłowiańskiej. Jednym z głównych motywów jego obrazów były okrutne sceny z procesów czarownic. Ta tematyka dominowała również w literackiej i publicystycznej twórczości malarza, ściągając na niego ataki prasy i krytyki katolickiej. Dziełem Wawrzenieckiego są literackie apokryfy i historyczne falsyfikaty, które wprowadziły wiele zamieszania wśród badaczy zajmujących się procesami czarownic w Polsce w XVI w., a zdarza się, że i dzisiaj przyjmuje się je za wiarygodne.
Wykład będzie ilustrowany pokazem multimedialnym prac Wawrzenieckiego, a jako zachętę do poznania, lub przypomnienia postaci malarza podajemy fragment relacji J.W. Gomulickiego z wizyty w jego pracowni. Otóż gość:
„[…] znalazł się nagle w głębi ponurego średniowiecza, otoczony tłumem czerwono ubranych oprawców i nagich torturowanych kobiet […].
Na tle tych wszystkich okropności uwijał się z dobrotliwym uśmiechem poważny starzec – mądry, uczony, dobry i postępowo myślący artysta […].
„Czarownice i kaci Mariana Wawrzenieckiego”
– wykład Krzysztofa Dubińskiego
19 kwietnia (wtorek) 2011 r. godz. 18.30
Muzeum Andrzeja Struga
Al. Niepodległości 210 m. 10 A
00-608 Warszawa
Zatem do zobaczenia w Muzeum Andrzeja Struga wiosną!
[na fotografii Marian Wawrzeniecki]