Piknik literacki dla dzieci. Spotkanie trzecie
Oddział: , Dodano: 12 czerwca 2021

Zapraszamy na trzecie spotkanie w ramach tegorocznego Pikniku literackiego dla dzieci. Spotykamy się na Mokotowie w ogrodzie Muzeum Władysława Broniewskiego przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 w Warszawie 27 czerwca (niedziela) od godz. 12:00.

Wstęp bezpłatny, na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy! Adres: warsztatyrodzinne@muzeumliteratury.pl

W temacie maila prosimy podać nazwę warsztatu (EKO, KONSTRUKTOR, INNY, ROJE), na każdy warsztat należy się zapisywać osobno.

Na jeden warsztat zapisujemy max. 8 dzieci. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisanie się na warsztat jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu bezpieczeństwa. Prosimy zapoznać się z regulaminem: https://bit.ly/3fHV3Kb

PIKNIKOWE MENU 27 CZERWCA 2021

12.00-13.00 Ty też możesz uratować świat – spotkanie autorskie z Justyną Bednarek, wiek 5+

Na pewno w drodze na wakacje wiele razy zadawaliście rodzicom pytanie: „a kiedy dojedziemy?”. Zdradzimy Wam sekret – rodzice nie cierpią tego pytania, zwłaszcza kiedy wybrzmiewa po przejechaniu zaledwie 20 km.

Dzieci inaczej doświadczają czasu niż dorośli. Pyszny batonik zjadają w kilka sekund, choć rozpakowanie go trwa wieczność. A czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co dzieje się ze sreberkiem, w które jest owinięty? Na wysypisku śmieci rozkłada się 450 lat…

Podczas spotkania z pisarką, Justyną Bednarek, i jej najnowszą książką „ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” zastanowimy się jak uchronić ziemię i oceany przed tonami śmieci i plastiku. Podzielimy się pomysłami na odpowiedzialne zarządzanie odpadami. Bo możemy przestać pochopnie wyrzucać wszystkie opakowania i nadać im drugie życie. A jeśli już wyrzucamy, to róbmy to z namysłem, by trafiły w odpowiednie miejsce, gdzie zostaną przetworzone.

ZAPISY: EKO

13.00-14.30 Kreacjusz w ogrodach króla Bisklara – warsztaty konstruktorskie, Dominika Raczkowska, wiek 6+

Konstruktor Kreacjusz, przybywszy do pałacu króla Bisklara, obiecał że pokaże władcy klejnot o niebywałym pięknie. Po czym poprosił o kosz ziemi, piasku i stertę śmieci, a góra odpadków zamieniła się w ruchomy klejnot.

Stanisław Lem ponad pięć dekad temu w „Bajkach robotów” nakreślił wizję cyfrowej cywilizacji i ludzkości skupionej zwiększaniu stanu posiadania; gromadzenie kosztowności stało się obsesją chciwego króla Bisklara.

Lem pozostawił również przesłanie człowiekowi epoki antropocenu – bądź niczym Kreacjusz, nie pomnażaj dóbr w nieskończoność, korzystaj z rzeczy jakimi już dysponujesz.

W piknikowym ogrodzie postaramy się wcielić w Kreacjusza i odtworzyć ludyczno-technologiczny świat Bisklara ze śrubek, blaszek, drutów, procesorów i innych zaskakujących przedmiotów, jakie znajdziecie w różnych zakamarkach swoich domów.

ZAPISY: KONSTRUKTOR

13.30 – 15.00 Równość w różności – warsztaty antydyskryminacyjne, Dorota Ogrodzka, wiek 6+

Dużo dzieci doświadcza wykluczenia z grup rówieśniczych ze względu na pochodzenie, kolor skóry czy wygląd odbiegający od norm ogólnie przyjętych w danej społeczności. Otworzyć się na inność, znaczy zobaczyć, usłyszeć i zrozumieć. Kiedy akceptujemy czyjąś odmienność, wzbogacamy siebie i świat o tę jedyną niepowtarzalną jakość.

ZAPISY: INNY

15.00-16.30 Roje mechaowadów, Dominika Raczkowska, wiek 5+

W naszym piknikowym ogrodzie poprowadzimy krótki ale bardzo wyczerpujący kurs elektroniki dla początkujących.

ZAPISY: ROJE