8 marca z Marią Konopnicką
Oddział: , Dodano: 6 marca 2021

Już po raz drugi świętujemy 8 marca z Konopnicką Marią!

A wszystko za sprawą wpisania Marii Konopnickiej do grona kobiet pisarek, emancypantek, bohaterek tworzonego właśnie Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Kobiety – Pisarki. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest pozarządowa organizacja Forum of Slavic Cultures, przyznająca jedną z ważnych nagród w dziedzinie muzealnictwa i muzeów Živa – dla najlepszego muzeum słowiańskiego i najlepszego miejsca dziedzictwa w krajach słowiańskich.

Maria Konopnicka, w ostatnim czasie tak chętnie przywoływana w dyskusjach o gender, równym traktowaniu, prawach środowisk LGBT, była postrzegana przez jej współczesnych i późniejsze pokolenia jako kobieta nietuzinkowa, znana i uznana pisarka, działaczka społeczna. Decydującą rolę odegrała tu nie tylko twórczość poetycka i prozatorska, adresowana także do dzieci z intencją nie wyłącznie edukacyjną, ale i rozrywkową, popularność Roty w dwudziestoleciu międzywojennym pretendującej do roli narodowego hymnu, ale w dużym stopniu przyjaźń z Marią Dulębianką, młodszą towarzyszką ostatnich dwudziestu lat życia pisarki, malarką i działaczką feministyczną.

Bez wątpienia, Konopnicka pozostaje znana kolejnym pokoleniom Polaków dzięki Rocie, Panu Balcerowi w Brazylii, Sierotce Marysi i krasnoludkom, Na jagody czy Szkolnym przygodom Pimpusia Sadełko.

Pozostały też po niej pamiątki w postaci listów, rękopisów, książek, pamiątek osobistych i miejsc, z którymi była związana, i w których po dziś dzień pielęgnuje się pamięć o niej.

Do takich należą Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – mieście jej narodzin, Dworek w Bronowie, w którym mieszkała wraz z mężem Jarosławem Konopnickim, Muzeum w Żarnowcu mieszczące się w dworku będącym darem narodowym dla Poetki. A tkże Warszawa, Kalisz i jego okolice czyli miejsca, w których mieszkała i przebywała.

Dręcząca nas od roku pandemia Covid-19 i towarzyszące jej obostrzenia sanitarne nie pozwoliły nam zorganizować dla Państwa spaceru po Warszawie Marii Konopnickiej.

Ale chętnych i ciekawych zapraszamy do „wycieczki” po stronach internetowych muzeów poświęconych pisarce:

Wpisy poświęcone M. Konopnickiej na Facebooku Archiwum Kobiet Instytutu Badań Literackich – zobacz

Więcej informacji o FSC znajduje się pod adresem www.fsc.si


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP