Rok Czesława Miłosza w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Oddział: , Dodano: 1 lutego 2011

Muzeum Literatury z wyprzedzeniem zainaugurowało Rok Miłosza, przygotowując wspólnie z Instytutem Książki stoisko poświęcone Poecie na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie w październiku ubiegłego roku.

17 lutego 2011 roku w Wilnie, w czasie odbywających się tam Międzynarodowych Targów Książki, zostanie zaprezentowana przygotowana przez Muzeum Literatury wystawa „Czesław Miłosz, w 100-lecie urodzin”. Ekspozycja ta zorganizowana została wspólnie z Instytutem Książki w Krakowie i Instytutem Polskim w Wilnie, ma charakter objazdowy i będzie wystawiana w różnych ośrodkach kulturalnych na Litwie.

Muzeum nasze przygotowuje różne wersje językowe tej wystawy, zgodne z zagranicznymi zamówieniami, których koordynacją zajmuje się Instytut Książki. Trwają prace organizacyjne i merytoryczne, związane z przygotowaniem wystawy przeznaczonej dla Chin. W końcu lutego ukończymy wersję polską wystawy, której celem jest ukazanie sylwetki polskiego noblisty, jego twórczości poetyckiej, prozatorskiej, translatorskiej i eseistycznej. Główny nacisk położony został jednak na dorobek poetycki Miłosza i na przypomnienie najważniejszych faktów z jego biografii.

W dniu 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza, 30 czerwca 2011 roku, w siedzibie Muzeum Literatury odbędzie się wernisaż wystawy prac malarskich Bruno Kopera z Paryża. Są to akwarele inspirowane utworem Miłosza „Kroniki miasteczka Pornic”.

Dział Naukowo–Oświatowy przygotowuje cykl wykładów poświęconych życiu i twórczości Czesława Miłosza, przeznaczonych dla uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych oraz dla Uniwersytetu III Wieku. Zajęcia rozpoczną się w lutym bieżącego roku.

W dniach 15-17 września 2011 roku w Mińsku na Białorusi odbywać się będzie festiwal „Wielkie Księstwo Poezji” – trzydniowe spotkanie poetów, tłumaczy i wydawców, wybitnych postaci życia intelektualnego Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy, poświęcone twórczości Czesława Miłosza i wydaniom jego dzieł. Muzeum Literatury jest współorganizatorem festiwalu obok Instytutu Polskiego w Mińsku, Ambasady RP w Mińsku oraz białoruskiego oddziału PEN Clubu i wydawnictwa „ŁOGWINOW”. W trakcie festiwalu zostanie otwarta wystawa „Czesław Miłosz”, przygotowana przez Muzeum Literatury z okazji 100. rocznicy urodzin Poety.

11 października 2011 roku odbędzie się w Budapeszcie organizowana wspólnie przez Muzeum Literatury, Instytut Polski w Budapeszcie oraz Muzeum Literatury im. Sándora Petőfiego w Budapeszcie jednodniowa konferencja „Środkowoeuropejska tożsamość Czesława Miłosza i jego miejsce w kulturze europejskiej” z udziałem wybitnych znawców twórczości polskiego noblisty z Polski, Węgier oraz Litwy.

Konferencji towarzyszyć będzie węgierskojęzyczna wystawa, przybliżająca życie i twórczość Czesława Miłosza przygotowana przez Muzeum Literatury. Ekspozycja ta zaprezentowana zostanie także w Bibliotece Języków Obcych w Budapeszcie (13.10-30.10) i w sześciu bibliotekach wojewódzkich na terenie całych Węgier – w miastach Pécs, Szeged, Debreczyn, Győr, Szolnok, Kecskemét (listopad 2011-marzec 2012).

Muzeum Literatury przygotowuje jednodniową konferencję naukową, która odbędzie się w listopadzie, zatytułowaną „Czesław Miłosz. Tu i Teraz”. Konferencja ta będzie doskonałą okazją do refleksji krytycznoliterackiej oraz da sposobność do skonfrontowania różnych punktów widzenia badaczy zajmujących się biografią i twórczością Poety.

Konferencji towarzyszyć będzie pokaz rękopisów Czesława Miłosza z kolekcji Muzeum Literatury. Zaprezentujemy rękopisy utworów poetyckich laureata Nagrody Nobla, jego eseistykę i publicystykę oraz pokaźny blok korespondencji. Wyeksponowane zostaną także książki Miłosza, pierwodruki wydań tomików poezji oraz egzemplarze z dedykacjami Poety, w tym pierwsze wydanie „Trzech zim” z dedykacją dla Muzeum Literatury.

W czasie konferencji zaprezentowana zostanie wystawa fotografii Macieja Billewicza, który towarzyszył Miłoszowi w czasie jego pierwszej, po 30 latach, wizyty w Polsce w 1981 roku.

Nieznane, w większości niepublikowane zdjęcia pokazują zarówno oficjalne uroczystości, jak i prywatne spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Wystawa zostanie wzbogacona fotografiami z wizyty Czesława Miłosza, w tym samym roku, w naszym Muzeum.

[Czesław Miłosz w Muzeum Literatury – fot. Anna Kowalska / ML]


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP