Kapituła Literackiej Nagrody im. Leopolda Staffa po raz piąty organizuje galę wręczenia nagród za wybitne osiągnięcia naukowe, translatorskie, edytorskie i popularyzatorskie związane z literaturą i kulturą włoską. Laureatów tegorocznej, jubileuszowej edycji poznamy podczas uroczystości, która odbędzie się̨ 20 października o godz. 13:00 w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.
Konkurs odbywa się̨ w tym roku pod patronatem i we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Gościem specjalnym gali będzie Krystyna Janda, która przeczyta fragmenty bajek i aforyzmów Leonarda Da Vinci, z okazji 500. rocznicy śmierci artysty.
Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.
W gali wezmą̨ udział członkowie Kapituły Konkursu Literackiego im. Leopolda Staffa
(w porządku alfabetycznym, bez tytułów naukowych i honorowych):
Jarosław Mikołajewski – przewodniczący Kapituły;
Tessa Capponi – historyk, znawczyni włoskiej historii, autorka;
Jacek Cygan – poeta, twórca polskich piosenek, znawca piosenki włoskiej;
Jolanta Dygul – italianistka, literaturoznawczyni;
Ewa Nicewicz-Staszowska – italianistka, tłumaczka, badaczka literatury włoskiej XIX i XX w.
Joanna Ugniewska – profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, tłumaczka literatury włoskiej, eseistka;
Julia Wollner – redaktor naczelna magazynu śródziemnomorskiego „Lente”, literaturoznawczyni, dziennikarka;
Janusz Zaorski – reżyser, znawca filmu i sportu włoskiego.
Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa przy Antich’Caffè powstała w 2015 roku z inicjatywy Jarosława Mikołajewskiego, italianisty, tłumacza, poety i publicysty. W skład Kapituły weszli uznani znawcy włoskiej literatury, kultury i sztuki. Do zorganizowania konkursu zostali zaproszeni Magdalena i Marcin Ujmowie, właściciele warszawskiej restauracji o włoskim profilu Antich’Caffè Skorosze. Logo oraz plakietę̨ Nagrody zaprojektowali Stasys Eidrigevičius oraz Sebastian Kudas i Joanna Rusinek. Patronat medialny objął magazyn śródziemnomorski „Lente”.
Pomysł na pierwszą tego rodzaju nagrodę̨ w Polsce zrodził się̨ z tęsknoty za znanymi we Włoszech i Francji kawiarniami, których marką są̨ związki z literaturą. Wydarzeniu patronuje Leopold Staff, który był nie tylko wielkim poetą, ale także znakomitym tłumaczem zafascynowanym kulturą śródziemnomorską. Nagroda jego imienia jest przyznawana corocznie za wybitne osiągniecia naukowe, translatorskie i popularyzatorskie związane z kulturą włoską. W ocenie Kapituły brane są̨ pod uwagę̨ istotne walory poznawcze twórczości nominowanych autorów, a także oryginalność́ opinii, precyzja myśli i piękno słowa.