Podpisanie porozumienia określającego zasady funkcjonowania Muzeum Gombrowicza w Vence było najważniejszym punktem wizyty w Polsce przedstawicieli miasta, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz. Dokument w obecności wicepremiera Piotra Glińskiego i wiceministra Jarosława Selina podpisali 15 maja wicemer Vence, Evelyne Temmam oraz kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Tomasz Tyczyński.
Porozumienie sankcjonuje trwającą od ponad dwóch lat współpracę muzeum we Wsoli (oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza) z władzami Vence. Współpraca dotyczy organizacji w Vence Espace Gombrowicz (przestrzeni muzealnej). Ekspozycja powstała w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów w willi Alexandrine, odrestaurowanej przez polskich konserwatorów. Dokument precyzuje zasady współpracy i obowiązki obu stron dotyczące funkcjonowania i prowadzenia działalności tej instytucji.
O utworzenie w mieszkaniu Gombrowiczów miejsca poświęconego autorowi „Kosmosu” od kilkunastu lat zabiegali Evelyne Temmam, obecna wicemer Vence oraz dyrektor Jacek Miler z MKiDN. To właśnie jego energia i odwaga w podejmowaniu nierutynowych decyzji doprowadziły do tego, że po szybko przeprowadzonych pracach remontowych i konserwatorskich udało się stworzyć ekspozycję i pod koniec 2017 roku udostępnić ją publiczności. Autorami wystawy są Jolanta Pol i Adam Orlewicz.
Prace remontowe i przygotowanie ekspozycji sfinansowało MKiDN. Ministerstwo finansuje także funkcjonowanie instytucji, która działa we współpracy z władzami Vence, Ritą Gombrowicz oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Wicepremier prof. Piotr Gliński wyraził przekonanie, że podpisane porozumienie pozwoli połączyć działania obu instytucji instytucji, a przestrzeń Gombrowiczowska w Vence istnieć będzie na wieki. Burmistrz Evelyne Temmam przypomniała, że w pierwszym roku działalności Espace Gombrowicz zwiedziło ponad cztery tysiące osób, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Współpraca z naszym bliźniakiem, Muzeum Gombrowicza we Wsoli, po podpisaniu umowy pozwoli nam angażować się w nowe projekty – powiedziała pani burmistrz.
Zadowolenie z możliwości wspólnego poszerzania „prowincji Gombrowicz” wyraził również kurator MWG Tomasz Tyczyński. Mimo że obie placówki położone są na prowincji – mówił T. Tyczyński – stanowią w rzeczywistości Gombrowiczowskie centrum. Szef muzeum we Wsoli przypomniał słowa autora „Dziennika”: centrum może być wszędzie, jest nim każde „ja”.
16 maja Evelyne Temman, Jean Iborra, dyrektor ds. kultury w Vence oraz Cédric Fioretti, wicedyrektor Muzeum Miasta Vence odwiedzili Wsolę. Obejrzeli między innymi nowy fragment ekspozycji, czyli „czyStelnię”, w której prezentowana jest wanna Gombrowiczów z ich francuskiego mieszkania. Ustalone zostały także konkretne wspólne plany obu placówek na najbliższe miesiące. Szerzej poinformujemy o nich wkrótce.
***
Muzeum Gombrowicza w Vence, mieście, w którym mieszkało wielu wybitnych twórców, usytuowane jest w centrum, przy placu Place du Grand Jardin 36. Zwiedzać je można z przewodnikiem od wtorku do soboty w godzinach 10.00-12.00 oraz 14.00-16.00. Ekspozycja udostępniania jest również do samodzielnego zwiedzania w godzinach otwarcia Biura Turystyki (Office du tourisme) miasta Vence, które znajduje się na parterze Willi.
Fot. Jacek Łagowski/ MKiDN, zdjęcia ze Wsoli Robert Utkowski/ MWG