Ferency i Pilch. Wyjątkowy spektakl we Wsoli
Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz wystąpią w najbliższą niedzielę, 2 grudnia, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Spektakl „Dziennik przebudzenia” oparty jest na motywach Dziennika i Drugiego dziennika Jerzego Pilcha. Początek – wyjątkowo – o godzinie 16.00.
„Dziennik przebudzenia” to artystyczne zderzenie świetnej prozy Jerzego Pilcha i aktorskiego kunsztu Adama Ferencego i Joanny Kosierkiewicz. To pełna celnych ripost opowieść o życiu, na które składa się szereg małych, często zabawnych zdarzeń. Czy zdarzyło się Wam na przykład wyjść na miasto w butach nie od pary? I w dodatku – zadawać szyku w gościach?
Kwitowane przez publiczność śmiechem anegdoty o pomylonych butach łączą się w spektaklu z refleksjami o literaturze i płynącą podskórnie przejmującą opowieścią o poszukiwaniu zrozumienia i kontaktu z drugą osobą. Dla bohatera spektaklu, kreowanego przez Adama Ferencego, tą drugą osobą jest jego asystentka, grana przez Joannę Kosierkiewicz. Ale, jak zauważał w recenzji tego spektaklu Tomasz Miłkowski, ważny jest ktoś jeszcze, ktoś nie do końca zdefiniowany. Może muza, może ideał, a może… śmierć?
W kontakcie z drugą osobą, młodą kobietą, spowolnione wcześniej i pokiereszowane życie głównego bohatera znów nabiera barw. Spektakl staje się wypowiedzią na temat ostatnich uczuć i spraw ostatecznych, traktowanych jednak z Pilchowskim ironiczno-sarkastycznym humorem.
Zabawny, barwny i inteligentny styl pisania Pilcha został mistrzowsko przeniesiony na scenę przez Adam Ferencego i Joannę Kosierkiewicz.
Towarzyszące przedstawieniu wizualizacje z pogranicza jawy i snu podkreślają akcję i nadają jej specyficzny nastrój.
Spektakl odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, 2 grudnia, wyjątkowo o godz. 16.00.
Bezpłatny autobus z Radomia do Wsoli odjedzie z przystanku przy ul. Chrobrego/Czysta (kierunek: Michałów), zbiórka o godz. 15.20. Powrót po spektaklu, około godz. 17.30.
Spektakl prezentowany jest w ramach cyklu „Słowo i reszta” współorganizowanego przez Fundację Instytut Gombrowiczowski oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Cykl dofinansowany został z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Grają: Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz
Scenariusz: Magda Kupryjanowicz
Muzyka: Piotr Łabonarski
Reżyseria: Adam Ferency
Adam Ferency: aktor filmowy i teatralny, reżyser. Debiutował 1976 r. w spektaklu „Karykatury” Jana Augusta Kisielewskiego w reżyserii Gustawa Holoubka. W Teatrze Telewizji współpracował m.in. z Agnieszką Holland , Erwinem Axerem, Maciejem Prusem, Olgą Lipińską, Laco Adamikiem, Janem Englertem, Tomaszem Zygadło. Od 1994 roku w zespole Teatru Dramatycznego. Obecnie gra m.in. w spektaklach „Harper” S. Stephensa w reż. N. Ringler, „Wizyta starszej pani” F. Durrenmatta w reż. W. Kostrzewskiego,
„Król Edyp” Sofoklesa w reż. J. Krofty, „Sen nocy letniej” W. Shakespeare’a w reż. G. Máté (premiera w październiku 2018 r.).
Laureat m.in. nagrody Złote Lwy w kategorii najlepsza rola męska na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1991) za rolę w filmie Kanalia w reż. Tomasza Wiszniewskiego