„Pan Tadeusz” 1928-2018. Sto lat Niepodległej
Oddział: , Dodano: 30 września 2018

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza w czwartek 8 listopada o godz. 18.00 na projekcję filmu „Pan Tadeusz” z 1928 r. w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, wg scenariusza Andrzeja Struga i Ferdynanda Goetla, z muzyką Tadeusza Woźniaka.

„Pan Tadeusz”, określany w prasie „superprodukcją” oraz „epopeją filmową” został zrealizowany w Wytwórni „STARFILM” w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysta premiera odbyła się w Warszawie 9 listopada 1928 roku. Film cieszył się w stolicy ogromnym powodzeniem.

Na ekranie pojawiła się czołówka ówczesnych gwiazd kina, zadbano o odpowiednie realia – zdjęcia plenerowe kręcono w majątku Czombrów niedaleko Świtezi – miejscu odwiedzanym w młodości przez Mickiewicza, zaś nad wystrojem wnętrz, kostiumami i rekwizytami czuwał sztab konsultantów.

W scenach batalistycznych uczestniczyli żołnierze z I Pułku Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz IV Zaniemeńskiego Pułk Ułanów.

Niestety czas i historia spowodowały, że utraciliśmy ten obraz na długie lata. Cyfrowa rekonstrukcja została przeprowadzona w 2012 roku przez Filmotekę Narodową w ramach projektu NITROFILM. Muzykę skomponował Tadeusz Woźniak.

8 listopada, tym razem w setną rocznicę odzyskania Niepodległości, zapraszamy do domu Andrzeja Struga – współtwórcy tego niezwykłego przedsięwzięcia – na film!

Muzeum Andrzeja Struga
al. Niepodległości 210 m. 10

Wstęp wolny.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.