„Polski redaktor i węgierski polonista. Korespondencja Jerzego Giedroycia i George’a Gomoriego”
Oddział: , Dodano: 5 września 2018

Muzeum Władysława Broniewskiego zaprasza 23 października o godz. 18 na spotkanie promujące  książkę pt. „Polski redaktor i węgierski polonista. Korespondencja Jerzego Giedroycia i George’a Gomoriego”.

W spotkaniu, jakie poprowadzi prof. Andrzej S. Kowalczyk wezmą udział:  prof. George Gomori  oraz autor opracowania korespondencji dr hab. Lagzi Gabor

Po spotkaniu – dokładnie w dzień, kiedy przypada 62 rocznica Rewolucji Węgierskiej zapraszamy na lampkę węgierskiego wina.

Zapraszamy serdecznie: Muzeum Władysława Broniewskiego,  ul. Jarosława Dąbrowskiego 51, Warszawa.

„Współpraca Jerzego Giedroycia i Györgya Gömöriego przyniosła wymierne korzyści dla obu stron – Redaktor miał „pod ręką” eksperta, korespondenta, pośrednika do spraw węgierskich dla „Kultury” i „Zeszytów Historycznych”, dzięki czemu tematyka węgierska była obecna na łamach paryskich czasopism przez dekady. Węgierski polonista literaturoznawca uzyskał w ten sposób forum, możność przekazu swych myśli w jednym z najważniejszych periodyków polskiej emigracji, gdzie reprezentował „węgierski punkt widzenia”, co z kolei przyniosło mu w kręgach polskiego uchodźstwa politycznego pewną rozpoznawalność. W dodatku Węgier uzyskał stały i łatwy dostęp do wydawnictw Instytutu Literackiego, przedstawianych, recenzowanych później w węgierskich lub anglosaskich czasopismach, więc i promowanych wśród szerszego kręgu czytelników, co w oczywisty sposób pasowało także i Giedroyciowi. Redaktor zaś był „kluczem” do innych emigrantów-literatów (Gombrowicz, Mrożek, Hłasko), których dzieła Gömöri tłumaczył na język węgierski (i w związku z tym prosił ich o prawa autorskie dotyczące przekładów.” Z:  „Polski redaktor i węgierski polonista. Korespondencja Jerzego Giedroycia i George’a Gomoriego”.

Prof. György/George Gömöri (ur. 1934) literaturoznawca, wykładowca akademicki, poeta, tłumacz. Studiował hungarystykę i polonistykę w Budapeszcie, aktywnie uczestniczył w rewolucji węgierskiej w 1956 r. Zmuszony do emigracji studia zakończył na Uniwersytecie w Oksfordzie, pracował i wykładał na różnych uniwersytetach amerikańskich i angielskich (Berkeley, Birmingham, Cambridge). Autor wielu tomów zarówno naukowych, jak i poetyckich (w języku angielskim i węgierskim). 


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP