Koncert Wisła Władysława Broniewskiego w Muzeum Literatury
Oddział: , Dodano: 27 sierpnia 2017

Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Wisły.

Zapraszamy 8 października (niedziela) o godz. 18 do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza przy Rynku Starego Miasta 20 na koncert – Wisła Władysława Broniewskiego.

Fragmenty poematu Wisła Władysława Broniewskiego w opracowaniu muzycznym zespołu Maryna C w składzie: Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak, Hipolit Woźniak.

Muzyka: Bartłomiej Woźniak, Hipolit Woźniak.

Prowadzenie: Eliza Czapska

Koncertowi towarzyszyć będzie pokaz fotografii Henryka Hermanowicza i Tadeusza Przypkowskiego przedstawiających Wisłę.

Niedokończony poemat Władysława Broniewskiego powstawał jednocześnie ze scenariuszem do filmu o Wiśle, który poeta opracowywał wraz z córką od 1953 roku. Tragiczna śmierć Anki 1 września 1954 r. przerwała prace nad filmem. Wisła miała być filmową impresją o dziejach Polski z poetyckim komentarzem Broniewskiego. Rzeka stanowiła od zawsze historyczne, gospodarcze i kulturowe centrum kraju. Na brzegach Wisły rozwijały się najważniejsze miasta Polski, kwitło życie ekonomiczne i kulturalne. Piękno nadwiślańskich brzegów inspirowało artystów i dawało od wieków życie okolicznym mieszkańcom.
Władysław Broniewski pracując nad poematem studiował etnograficzne prace Oskara Kolberga, zbierał informacje z zakresu hydrologii, archeologii oraz historii.

Rzeka Wisła to stały lejtmotyw życia i twórczości Władysława Broniewskiego. Widok Wisły towarzyszył mu do najmłodszych lat dziecinnych. Urodzony i wychowany w Płocku, na pięknym nadwiślańskim brzegu poeta wzrastał wraz ze zmieniającą się w ciągu kolejnych pór roku rzeką. Nad Wisłą ukształtował się liryzm Broniewskiego. Znad Wisły wyruszył jako nastolatek walczyć o Polskę w 1914 r. Do Wisły tęsknił pod koniec II wojny światowej, gdy przebywał wraz z Armią Andersa w Jerozolimie. Nad Wisłą pożegnał się na zawsze z największą miłością swojego życia – córką Anką.

Poetycka fraza Władysława Broniewskiego jest bardzo muzyczna a sam poemat, jak mówią muzycy zespołu Maryna C – bardzo etniczny. „Kiedy piosenka się uda, i muzyka zestraja się z tekstem, wydaje się, że od zawsze żyły w tej symbiozie.” Szerokie instrumentarium opracowań muzycznych zespołu odda bogactwo treści i nastrojów poematu o Wiśle.

Zespół Maryna C w ostatnich latach opracował muzycznie wiersze wybitnej rosyjskiej poetki Maryny Cwietajewej i jednej z najważniejszym polskich poetek – Anny Świrszczyńskiej, której utwory także usłyszymy podczas koncertu.

Paula Kinaszewska – absolwentka Akademii Teatralnej W Warszawie, laureatka nagrody Andrzeja Nardellego za rolę Anusi w Szkole żon Moliera w reż. Jana Englerta. Absolwentka Szkoły Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec. Laureatka 3. nagrody w konkursie Polskiego Radia Nowa Tradycja. Skrzypaczka, wokalista. Współzałożycielka zespołów: Maryna C i Trio Woźniak, Kinaszewska, Wachowiak.

Bartłomiej Woźniak – kompozytor, reżyser dźwięku, instrumentalista. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i Katowicach. Laureat Nagrody Młodych za najlepszą muzykę teatralną 15. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej. Autor muzyki m.in. do spektakli „em>Nasza klasa, Kowal Kolombo Tadeusza Słobodzianka, Madame Antoniego Libery. Laureat 3 nagrody w konkursie Polskiego Radia Nowa Tradycja. Współzałożyciel zespołów: Maryna C i Trio Woźniak, Kinaszewska, Wachowiak.

Hipolit Woźniak – instrumentalista, kompozytor. Gra na gitarze klasycznej, elektrycznej, basowej, perkusjach, klawiszach i wiolonczeli. Występuje m.in. z wybitnym śpiewakiem Adamem Strugiem. Członek zespołu Maryna C i Nowa Fala.

Organizator: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Władysława Broniewskiego – Oddział ML.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP