90. rocznica sprowadzenia prochów Juliusza Słowackiego do kraju [zdjęcia & wideo]
Oddział: , Dodano: 28 czerwca 2017

27 czerwca 2017 minęła 90. rocznica sprowadzenia prochów Juliusza Słowackiego do Polski. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów na Stawisku, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Archikonfraternia Literacka uczcili to wydarzenie uroczystą Mszą św. w katedrze św. Jana oraz złożeniem wieńców pod pomnikiem Juliusza Słowackiego na placu Bankowym w Warszawie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele najwyższych władz państwowych (m.in. Marszałek Sejmu, Senatu, parlamentarzyści, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz ambasadorowie Francji, Armenii, Ukrainy i Litwy.

Juliusz Słowacki zmarł 3 kwietnia 1849 roku w Paryżu. Pochowany został na cmentarzu Montmartre. W 1909 r., w setną rocznicę urodzin Słowackiego, podjęto starania o sprowadzenie jego prochów do ojczyzny i pochowanie na Wawelu. Inicjatorzy przedsięwzięcia uzyskali zgodę na ekshumację od władz francuskich, ale na przeszkodzie stanęła decyzja kardynała Jana Puzyny, biskupa krakowskiego, który odmówił pochówku wieszcza w krypcie wawelskiej. Ponowną decyzję o sprowadzeniu Słowackiego do Polski podjęła Rada Ministrów 7 marca 1927 r.

Ekshumacji dokonano 14 czerwca, po czym trumnę z prochami poety przewieziono ulicami Paryża w uroczystym kondukcie i przetransportowano do kraju na pokładzie ORP „Wilia”, a dalej Wisłą, z Gdańska do Warszawy na statku „Mickiewicz”, który zatrzymywał się w licznych portach rzecznych, gdzie miejscowa ludność składała hołd wieszczowi. 27 czerwca statek przybił do przystani w Warszawie, skąd orszak pogrzebowy przeszedł ulicami stolicy do katedry świętego Jana. Nazajutrz przewieziono trumnę Słowackiego na Dworzec Główny, skąd wyruszył pociąg do Krakowa. 28 czerwca na dziedzińcu zamku na Wawelu odbyła się uroczysta ceremonia pogrzebowa. Na jej zakończenie Józef Piłsudski wypowiedział wielokrotnie cytowane słowa: „W imieniu Rządu Rzeczypospolitej polecam Panom odnieść trumnę Juliusza Słowackiego do krypty królewskiej, bo królom był równy”. Prochy poety zostały złożone obok Adama Mickiewicza na Wawelu.

Tekst opracowała Alicja Szóstka, fotografie Maciek Bociańki, wideo Bartłomiej Kwasek.


Komentarze
  • m.w. 28 czerwca 2017

    Piękna fotografia (ta ostatnia)…

  • Dodaj komentarz:

    Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

     
    Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP