Noc Muzeów w Muzeum Literatury
Oddział: , Dodano: 9 kwietnia 2017

20 maja (sobota) od godz 19:00 do 1:00 zapraszamy do Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie na Noc Muzeów.

W programie: Recital Aleksandra Dębicza oraz pokaz filmów Piotra Lachmanna. Wystawy: „Władysław Sebyła – powrót”, „Poeta odchodzi. Tadeusz Różewicz” oraz stała wystawa „Adam Mickiewicz 1798 – 1855”

Recital Aleksandra Dębicza

Część I, godz. 19.30:
J. S. Bach – Suita Francuska G-dur, BWV 816
J. S. Bach – Sinfonie
A. Dębicz – improwizacje inspirowane muzyką J. S. Bacha

Część II, godz. 20.30:
A. Dębicz – Fortepian poetycki – improwizacje inspirowane poezją polską

Aleksander Dębicz – jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich młodego pokolenia. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Doskonały interpretator muzyki klasycznej, wirtuoz kompozycji J. S. Bacha. Kompozytor, którego pasją jest improwizacja; w interpretacjach pianisty podziw budzi zarówno wirtuozeria, jak i inwencja twórcza. Punktem wyjścia jest dla niego muzyka klasyczna, zwłaszcza barokowa, ale także inne gatunki muzyczne – artysta zachwycił debiutancką płytą „Cinematic Piano” (2015), która zawiera kompozycje inspirowane muzyką filmową. Współtworzy znakomite duety, m.in. z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem; efektem ich współpracy w ostatnim czasie jest olśniewający album „Bach Stories” (2017). Każdy koncert Aleksandra Dębicza jest niepowtarzalnym wydarzeniem i przeżyciem.


Pokaz filmów Piotra Lachmanna:

Godz. 21.30: ”Tadeusz Różewicz. Twarze” (2012)
Godz. 22.40: „Moje pojednanie. Różewicz i Niemcy” (2014)
Godz. 23.40: „Szukamy życia w grobach: Tadeusz Różewicz, powroty” (2016)
Produkcja Media Kontakt i Odra-Film.

Z trwającej trzydzieści lat przyjaźni poety z autorem filmu zrodził się niezwykły, poetycki videotryptyk dokumentujący „pod osłoną sztuki” postać Tadeusza Różewicza.
Dyskretny dialog dwóch artystów w sposób swobodny oraz pełen poczucia humoru wprowadza nas w dyskurs o sprawach najistotniejszych, rozpoczynając od intymnej relacji o postawie poety do samego siebie.

Następnie autor wprowadza nas w fascynację Różewicza językiem oraz poezją niemiecką i wtajemnicza w jego akt pojednania.

Zamykając tryptyk refleksjami dotyczącymi śmierci w swoistej „bliskowizji” mającej formę videotrenu reżyser oddaje hołd poecie, który tak dużo wiedział o „bezdomności rodzaju ludzkiego”.

Piotr Lachmann – poeta, eseista, tłumacz, reżyser oraz założyciel z Jolantą Lothe Videoteatru „Poza” w Warszawie.
/z materiałów Producenta/


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP