Konferencja naukowa „Romantyzm między sztukami”
Oddział: , Dodano: 19 października 2016

29 i 30 listopada (wtorek i środa) od godziny 10.00 zapraszamy do Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie na otwarte obrady konferencji naukowej „Romantyzm między sztukami” organizowanej przez Koło Naukowe Korespondencji Sztuk Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpieniom będzie towarzyszyć prezentacja obrazów oraz utworów muzycznych.

Tematy referatów mogłyby się koncentrować m.in. wokół następujących zagadnień:
– idee syntezy i korespondencji sztuk w myśli romantycznej, ich recepcja, interpretacja po latach
– tematy i motywy malarskie w twórczości romantyków (inspiracje sztuką średniowiecza, renesansu, baroku)
– symbolika barw w literaturze romantyzmu
– gotycyzm jako wyraz zainteresowań pisarzy architekturą wieków średnich
– muzyczność / meliczność polskiej poezji romantycznej
– gatunki na pograniczu sztuk (ballada, dramat romantyczny, dramat muzyczny, poemat dygresyjny, ekfraza itp.)
– malarze (Rafael, Veronese, nazareńczycy i in.), muzycy (Mozart, Wagner, Beethoven i in.) oraz ich twórczość w literaturze romantyzmu
– sztuki piękne / muzyka w romantycznych relacjach z podróży (cykle liryczne, dzienniki podróży, pamiętniki, listy, albumy rysunkowe itp.)
– eksperymenty ze słowem i obrazem w romantyzmie jako antycypacja technik i prądów estetycznych w wieku XX (groteska, kolaż, oniryzm, surrealizm, ekspresjonizm w literaturze i filmie)
– inspiracje malarstwem / muzyką romantyzmu w poezji współczesnej
– literatura romantyzmu jako źródło inspiracji dla malarzy, ilustratorów / kompozytorów
– wzniosłość i kicz w romantycznych relacjach między sztukami