Spotkanie z Maciejem Płazą, autorem „Skorunia” będzie pierwszym wydarzeniem towarzyszącym drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Spotkanie odbędzie się 4 listopada o godz. 17.30 w „Elektrowni”. Książki do nagrody można zgłaszać do 31 stycznia 2017 r.
Maciej Płaza był nie tylko nominowany do Nagrody Gombrowicza, ale został też laureatem Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Kościelskich. W „Elektrowni” o powieści „Skoruń” z jej autorem rozmawiać będzie Anna Spólna. Muzeum Witolda Gombrowicza jest organizatorem tego spotkania, a także współorganizatorem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
Zapraszamy 4 listopada o godz. 17.30 do MCSW „Elektrownia” w Radomiu, przy ul. Kopernika 1.
Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza w 2015 roku ustanowił Samorząd Radomia, jej honorową patronką jest Rita Gombrowicz, a organizatorem Prezydent Radomia. Nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka autora napisana prozą, w języku polskim. Nagrodę otrzymać mogą również ci twórcy, którzy mają już dorobek w innych dziedzinach literackich.
Wartość Nagrody to 40 000 zł. Organizatorzy i jurorzy chcą wskazywać i promować najlepsze debiuty prozatorskie. Kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska po raz pierwszy wskazała laureatów
we wrześniu 2016 roku. Zostali nimi: Weronika Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Hen za „Solfatarę”. Tym samym jurorzy skorzystali z przysługującej im możliwości podzielenia puli nagrody pomiędzy dwoje autorów.
Jerzy Jarzębski tak uzasadniał tę decyzję: – Podkreślamy zarazem, mówiąc o „dwu pierwszych nagrodach”, że owo rozdwojenie nie jest – jak często bywa – spowodowane brakiem książki godnej pierwszej nagrody, ale wyrazem „kłopotów bogactwa”.
Na książki (wydane w roku 2016) organizatorzy Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza czekają do 31 stycznia 2017 r.
Zgłoszenia, wraz z o ośmioma egzemplarzami książki, należy przesyłać do:
Muzeum Witolda Gombrowicza (ul. W. Gombrowicza 1, Wsola, 26-660 Jedlińsk,
z dopiskiem „Nagroda”).
Książki do konkursu mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie Kapituły.
Spośród nadesłanych książek w czerwcu 2017 roku kapituła wybierze i ogłosi pięcioro nominowanych, zaś laureata poznamy we wrześniu 2017 r.
Więcej informacji i regulamin dostępne są na stronie: www.nagrodagombrowicza.pl, pytania można kierować także do sekretarza kapituły:t.tyczynski@nagrodagombrowicza.pl.
Fot. Ewa Witkowska