Zapraszamy na spotkanie promocyjne książki Karola Samsela Norwid – Conrad. Epika w perspektywie modernizmu, które odbędzie się 28 października (środa) o godz. 18:00 w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi dr Iwona Rusek.
Zarzut o „życiu w ciemności” Norwid i Conrad słyszą w tym samym momencie kariery literackiej – tj. na jej początku, Conrad w momencie pisania przedmowy do Murzyna z załogi „Narcyza”, Norwid zaś – po napisaniu Promethidiona. To także moment, w którym – jako autorzy wymienionych tekstów – zyskują już pełne przekonanie o jasności, a także niesprzeczności obranego przez siebie modelu uprawiania literatury. Niezależnie od wyboru swoistej, wewnętrznej „emigracji zdolności” Norwid nie stanąłby chyba po stronie autora Szaleństwa Almayera w sporze o jego polskość. Dla odmiany postawa Norwida to postawa, której Conrad nie mógłby zaakceptować w odniesieniu do literatury przez siebie kreowanej. Jej tworzenie uznawał pisarz za „rozjaśnianie ciemności”.
Karol Samsel
„Rozprawę Karola Samsela oceniam wysoko. Jej główne zalety to oryginalność ujęcia tematu, badawcza samodzielność, umiejętność dialogowania z autorytetami, odwaga w przekraczaniu historycznoliterackich stereotypów. Praca jest przejrzyście i przekonująco skomponowana, autor dba o organizację efektów pisarskich swojego przewodu myślowego, każdy rozdział kończy się podsumowaniem, wnioski są wyraziste – ale jednocześnie otwarte, zachęcając do dyskusji i dalszych lektur, co uważam za największą zaletę historycznoliterackiej interpretacji”.
Ewa Paczoska
Karol Samsel (ur. w 1986 r.) – doktor, historyk literatury, filozof i poeta. Adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współredagował tomy prac poświęconych Norwidowi i Fredrze: Hieroglifem zapisane. Cyprian Norwid (Warszawa 2012) i Uniwersalność komizmu. Aleksander Fredro w dwieście dwudziestą rocznicę urodzin (Warszawa 2015). Publikował swoje teksty w „Pracach Filologicznych”, „Studiach Norwidianach” oraz w „Yearbook of Conrad Studies (Poland)”. Członek Polskiego Towarzystwa Conradowskiego, badacz życia i twórczości Wandy Karczewskiej, kilkuletni prezes Warszawskiego Koła Norwidologicznego, a także Koła Literatury i Kultury Modernizmu. W 2012 roku ukończył studia magisterskie w Instytucie Filozofii UW, złożywszy egzamin dyplomowy na podstawie pracy Semantyka znaków przestankowych wobec analizy semantyczno-kategorialnej Kazimierza Ajdukiewicza. Redaktor działu esejów i szkiców kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”. „W 2014 roku nakładem szczecińskiego wydawnictwa „Forma” ukazał się jego kolejny tom wierszy Więdnice, w 2015 roku – tom Prawdziwie noc.