Promocja kwartalnika „eleWator”
Oddział: , Dodano: 12 maja 2015

18 czerwca (czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy do Muzeum Literatury na promocję pisma eleWator.

Udział wezmą: Paweł Orzeł (film, redaktor naczelny), Karol Samsel (eseje i szkice), Leszek Szaruga (krytyka literacka, zastępca redaktora naczelnego) i Adam Wiedemann (poezja). W trakcie spotkania można będzie nabyć aktualny i poprzednie numery kwartalnika.

Najnowszy numer eleWatora poświęcony jest sytuacji krytyki literackiej, a także kulturalnej. Do współtworzenia go zostali zaproszeni prozaicy, poeci, krytycy i badacze literatury, którzy podzielili się swoimi refleksami w ramach ankiety. Patronem tych działań jest Henryk Bereza, także w planie tekstu: numer zawiera niepublikowane wcześniej w książkach eseje: „O kulturze czytania” i „Pochwała czytelników”.

Redukcjonizm lub likwidacjonizm – to postulaty, które wysuwa się pod kierunkiem współczesnej krytyki literackiej lub kulturalnej. Pozycja krytyka – już nie królewska, ale niewolnicza – w wielu aspektach przypomina sytuację Tezeusza w labiryncie świata. Chcąc poddać w wątpliwość ideę zmierzchu polskiego dyskursu krytycznego, sięgamy po argument Michała Głowińskiego mówiący o tym, że potencjał krytyczny jest historycznie uwarunkowany i zrelatywizowany do swoich aktualnych przejawów, że w okresie Polski Ludowej „cały, wewnętrznie złożony i sprzeczny system przeszkód, komplikacji i ograniczeń stał się głównym wyznacznikiem oddziałującym na sposoby funkcjonowania krytyki i samo jej istnienie”. Uniemożliwia to widzenie roli krytyka w kategoriach pozytywnych, a nawet – w tych neutralnych: jako „dobrego gospodarza” (Głowiński) czy jako Mediatora (Girard)

Czy więc podstawą regeneracji instytucji krytyczno-literackiej w Polsce byłoby być może odrzucenie kasacyjnego wymiaru samej krytyki, tj. spostponowanie (jak określał Głowiński) „generalnych likwidatorów” na rzecz „dobrych gospodarzy”? Kto byłby w tym wypadku wzorem „dobrego gospodarza”, a kto – „Mediatora”? Henryk Bereza, Ludwik Flaszen, Marian Stala, Tomasz Burek? Czy znamy wreszcie sytuacje podobnych impasów w krytyce europejskiej oraz scenariusze ich przezwyciężenia, warianty remediów i odparć (krytyka hiszpańska, fińska, szwedzka)?

eleWator jest pismem, w którym oprócz najnowszej prozy i poezji uznanych i debiutujących autorów, mieszkających w Polsce oraz za granicą, znaleźć można teksty literackie przetłumaczone na język polski, szkice o literaturze i jej najwybitniejszych twórcach, a także eseje, felietony i recenzje. Kwartalnik jest miejscem dyskusji, polemik i platformą ożywczej wymiany poglądów. Dzięki stałym współpracownikom z Dublina, Kijowa, Londynu, Paryża i Nowego Jorku, eleWator ma charakter globalny, a także interdyscyplinarny. Wiele uwagi poświęca bowiem najnowszym światowym działaniom artystycznym omawianym w działach filmu, muzyki, sztuk plastycznych i architektury oraz teatru. Kwartalnik, którego wydawcą jest Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy jest pismem szczególnym, bowiem punktem odniesienia do wszystkich decyzji formalnych, redakcyjnych i konceptualnych, jest dziedzictwo Autora „Prozaicznych początków”.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP