Muzeum Władysława Broniewskiego zaprasza 29 kwietnia (środa) o godz. 18:00 na spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejko, które poprowadzi Eliza Czapska.
Władysław Broniewski i postać Jezusa? Brzmi zaskakująco. Temat spotkania z prof. Zbigniewem Mikołejką został zainspirowany notatkami poety z lat 1955- 1956; najtrudniejszego chyba okresu w życiu autora „Bagnetu na broń”.
Władysław Broniewski podróżował w roku 1955 doliną Wisły, podążając trasą, jaką przemierzał rok wcześniej ze swoją córką. Anka reżyserowała wówczas film, którego kanwę stanowił rozpoczęty poemat ojca pt. „Wisła.” Tragiczna śmierć Anki przerwała prace nad wspólnym dziełem. Rok po wypadku Broniewski podjął na nowo wędrówkę doliną Wisły z zamiarem dokończenia poematu o Wiśle.
W Jędrzejowie poeta zanotował: „Człowiek-Jezus-Mesjasz Królestwa Pokoju stał się istotą człowieczeństwa”. Napis na medalu ariańskim z XVI wieku w języku hebrajskim znalazł u swojego przyjaciela Przypkowskiego.
Rok później, w 1956 r. zdanie o Jezusie Broniewski znowu zapisał w kolejnym notesie z podróży.
Prof. Zbigniew Mikołejko – filozof i historyk religii, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie, profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa (2001–2011). Wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN.
Muzeum Władysława Broniewskiego ul. Dąbrowskiego 51 w Warszawie
Metro Racławicka
Fot. Maciek Bociański/ ML