25 lutego (środa) o godzinie 18.00 zapraszamy do Muzeum Literatury na projekcję filmu „Przygoda na Mariensztacie” (1953) w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Wstęp wolny!
• Wybierasz się? Wydarzenie na Facebooku – dołącz / zaproś znajomych
Wielostopniowa historia obraca się wokół Janka Szarlińskiego (Tadeusz Schmidt), murarza-przodownika pracy odbudowującego zrujnowaną Warszawę (film jest w całości nakręcony w naturalnej scenerii), oraz Hanki Ruczaj, dziewczyny ze wsi odwiedzającej stolicę ze świetlicowym zespołem folklorystycznym, którego jest solistką (Lidia Korsakówna).
Spotykają się w czasie wieczornych występów artystycznych, później razem tańczą, ale rozdzielają się nawet nie poznawszy swoich imion. Kilka miesięcy później, po tym jak Hanka przenosi się do miasta i uczy zawodu murarskiego, odnajdują się ponownie przez przypadek. Jednakże zanim dojdzie do ślubu, muszą jeszcze nauczyć się razem żyć.
Wybór Mariensztatu, XVIII-wiecznej dzielnicy Warszawy w pobliżu Starego Miasta, jako miejsca akcji łączy kilka aspektów filmu, między innymi romans i wysiłek rekonstrukcyjny, i bardziej politycznie, odzyskanie dawnej dzielnicy burżuazyjnej przez lud pracujący.
W filmie śpiewa i występuje zespół Mazowsze, a główną piosenkę wykonuje nastoletnia Irena Santor, wówczas w obsadzie, podkładając głos Lidce Korsakównie, także dawnej wychowance szkoły w Karolinie. Piosenki były później przez nich śpiewane z tekstem oczyszczonym z socrealizmu.
Jest to pierwszy pełnometrażowy powojenny kolorowy film w Polsce, nakręcony przy użyciu „sowieckich” negatywów i procesu SovKolor (СовКольор). „Sowiecki” w cudzysłowie, gdyż w rzeczywistości był to proces obróbki i taśmy Agfa zabrane Niemcom podczas i po II Wojnie Światowej.
Reżyseria: Leonard Buczkowski
Obsada: Lidia Korsakówna, Tadeusz Schmidt, Adam Mikołajewski, Tadeusz Kondrat, Barbara Bieńkowska, Joanna Walter, i inni.
Miejsce:
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20, Warszawa
Sala Audiowizualna
współpraca:
Filmoteka Narodowa w Warszawie
Seria filmów „Od Moskwy do Atlanticu” to projekt kinowy, towarzyszący wystawie „Ulice Złego”.