12 listopada 2014 r. w Muzeum Marii Dąbrowskiej przy ul. Polnej 40 odbyła się prezentacja prac plastycznych pisarki z zakupionego przez Muzeum Literatury od rodziny Szumskich depozytu.
Maria Dąbrowska jako malarka była uzdolnioną amatorką. Dla własnej przyjemności, nikomu się nie chwaląc, tworzyła całkiem udane portrety rodziny i przyjaciół, pejzaże, martwe natury, rysunki ciekawej architektury. Rysowała ołówkiem, malowała pastelami, akwarelą i olejno. Zakupiony zbiór wynosi ponad 300 prac, do potrzeb prezentacji wybrano ok. 100.
Prezentowane prace ułożono chronologicznie poczynając od tych wykonanych w miejscowości Glina pod Otwockiem w 1914 r., kończąc na malowanych w latach 60-tych w Komorowie. Przedstawiają Sabinów pod Częstochową, Zaręby pod Szreńskiem, Morsk w kujawsko-pomorskim, Wejherowo, Truskawiec pod Drohobyczem, Zalesie pod Warszawą, samą Warszawę, Nieborów, Sopot, Krynicę Morską, Bukowinę Tatrzańską, Wrocław, Hvar w Jugosławii. Zaprezentowano również cykl pięciu pasteli „Widok z mojego okna” i cztery rysunki „Mój pokój, Polna 40” malowane w mieszkaniu Marii Dąbrowskiej, gdzie obecnie mieści się jej Muzeum. Przedstawiono kilkanaście prac Dąbrowskiej ukazujące bardzo lubiane przez nią kwiaty.
Prezentację przygotowała i przeprowadziła kustosz Ewa Manowiecka, kierownik Muzeum Marii Dąbrowskiej.
Fot. Maciek Bociański / ML