I Międzynarodowy Kongres Gombrowiczowski
Oddział: , Dodano: 7 sierpnia 2014

I Międzynarodowy Kongres Gombrowiczowski odbędzie się w dniach 7-10 sierpnia 2014 w Buenos Aires. Wydarzenie, któremu patronuje m.in. Muzeum Witolda Gombrowicza, ma przypomnieć argentyńskim czytelnikom o dwudziestu czterech latach spędzonych przez pisarza w Argentynie.

Miejscem konferencji naukowej jest Biblioteka Narodowa. Spotkaniu gombrowiczologów towarzyszyć będą przedstawienia teatralne, wystawa prac plastycznych inspirowanych Gombrowiczem oraz wycieczka po Buenos Aires śladami Gombrowicza. Jak poinformował nas Kacper Nowacki, jeden z organizatorów wydarzenia, z okazji kongresu na życzenie Rity Gombrowicz wznowione zostało argentyńskie wydanie „Ferdydurke”.

Organizatorzy kongresu wywodzą się z Grupo Alejandría, zespołu pisarzy, wykładowców i wydawców prowadzących warsztaty, odczyty literackie, konkursy dla pisarzy, spektakle i koncerty w dzielnicy Palermo w Buenos Aires. Środowisko rozpoczęło swą działalność w 2004 roku, zapraszając pisarzy do czytania ich utworów. Poeci, powieściopisarze, dramaturdzy spotykają się z publicznością w pierwszy wtorek każdego miesiąca w księgarni Eterna Cadencia. Wszystkie spotkania są bezpłatne i mają charakter otwarty. Przez dziewięć lat na takich zebraniach pojawiło się blisko 400 pisarzy, czyli większość obecnej literatury argentyńskiej. Działalność grupy wykracza poza te wydarzenia, zajmują się także promocją nowych pisarzy, organizacją targów książki, wydawaniem antologii oraz przyznawaniem nagród literackich. Wydają także własny przegląd literacki „Casquivana”. Głównym ich zadaniem jest popularyzacja literatury w bezpośrednim kontakcie między autorem a czytelnikami.

Teraz owi znawcy i pasjonaci literatury postanowili przypomnieć twórczość Witolda Gombrowicza. Program i lista uczestników są imponujące – oprócz literaturoznawców z Ameryki Południowej pojawią się w Buenos Aires gombrowiczolodzy z Europy i Stanów Zjednoczonych. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną referaty dwojga pracowników Muzeum Literatury: dr Dominiki Świtkowskiej (Muzeum Witolda Gombrowicza) oraz dr Łukasza Garbala (Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską). Równie imponująco przedstawia się lista argentyńskich i polskich patronów wydarzenia.

Poniżej pełny program kongresu, nadesłany przez organizatorów, którzy zapowiadają już relacje z tego znaczącego wydarzenia. Oczywiście opublikujemy je z radością. Wkrótce przedstawimy też więcej informacji o naszej konferencji gombrowiczowskiej, którą przygotowujemy wspólnie z radomskim Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym, pod patronatem Rity Gombrowicz, a także m.in. Prezydenta Radomia i Rektora UTH.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP