„Co z tą ironią?” – spotkanie z prof. Zofią Mitosek i promocja książki
Oddział: , Dodano: 2 września 2013

Zapraszamy do Muzeum Literatury na spotkanie z prof. Zofią Mitosek, autorką książki „Co z tą ironią?”. Spotkanie poprowadzi Tadeusz Komendant.

3 października (czwartek) godz. 18.00
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Wybierasz się? Wydarzenie na Facebooku – dołącz

„Co z tą filozofią?”to zbiór studiów poświęconych ironii w kulturze, filozofii i literaturze. Wychodząc z opozycji postawy żarliwej, nastawionej na artykulację przekonań, oraz postawy zdystansowanej, autorka odróżnia różne postacie ironii – od ironii retorycznej do ironii krytycznej, stawiającej pod znakiem zapytania wszystkie autorytety i przekonania w imię pluralistycznej, a niekiedy nihilistycznej wizji świata.

Ze wstępu:
Książka jest zbiorem studiów poświęconych obecności ironii w literaturze i filozofii. Większość z nich dotyczy okresu szeroko pojętej nowoczesności. Ironii krytycznej przeciwstawiam ironię wątpiącą. Świadomość ironiczna podważa autorytety i przekonania w imię pluralistycznej wizji świata. Jej konsekwencją jest autoironia, jej zbliżoną wersją – romantyczna koncepcja „życia jak gdyby”. Literatura, która osiągnęła wiedzę o samej sobie, doprowadziła do gestów autoreferencji w całej myśli humanistycznej. Ironizm atakuje filozofię i historiografię. Przemianom narracyjnym w nauce towarzyszy negacja wartości w światopoglądach postmodernizmu. Ale jej źródła dają się odkryć już w aktywności Sokratesa, sceptycyzmie Oświecenia, w ironii szkoły jenajskiej, w historycyzmie Hegla oraz w praktyce interpretacyjnej „szkół podejrzeń”.

Zofia Mitosek – teoretyk i historyk literatury, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszą publikację naukową opublikowała w „Studiach Filozoficznych” (1967/3). Doktorat uzyskała w 1973 roku na podstawie pracy „Funkcje stereotypów w literaturze” w Zakładzie Teorii Literatury Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, zaś habilitację  w 1982 r. na podstawie dysertacji „Teorie badań literackich. .Zarys historyczny” w tym samym zakładzie.  Wykładała na Université des Sciences Humaines w Strasburgu, Université de Provence w Aix-en-Provence oraz  w Département de Littérature Comparée Université de Montreal oraz na Université Paris IV Sorbonne. Opublikowała m.in.: Literatura i stereotypy (1974), Teorie badań literackich. Przegląd historyczny (1983), Mimesis. Zjawisko i problem (1997), Poznanie (w) powieści – od Balzaka do Masłowskiej (2003).

Fot. Maciek Bociański / ML


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP