„Tragedia Titanica nie tylko w utworach Andrzeja Struga”
Oddział: , Dodano: 6 maja 2013

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza na wykład dr Marka Kochanowskiego „Tragedia Titanica nie tylko w utworach Andrzeja Struga”

25 czerwca (wtorek), godz. 18.30
Muzeum Andrzeja Struga,
Aleje Niepodległości 210 m. 10
Warszawa

W wystąpieniu zostaną zrekonstruowane literackie ujęcia zatonięcia Titanica z 1912 roku w prozie Andrzeja Struga, jak też zmienność motywu tej najbardziej znanej w dziejach katastrofy statku cywilnego na przestrzeni lat w kulturze. Tragedia Titanica odgrywa znacząca rolę w twórczości Andrzeja Struga i w utworach takich pisarzy jak: Iwan Bunin, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Czesław Miłosz, Magnus Enzensberger, Thomas Hardy, Helena Mniszkówna. Motyw tonącego statku jest obecny w wielu tekstach kultury po 1912 roku m.in. w Ameryce Franza Kafki, na obrazie Maxa Beckmanna, Zatonięcie Titanica z lat 1912–1913, w kinie całego XX wieku. Z kolei w prozie Struga Titanic najpełniej został przedstawiony w Pieniądzu, tekście w którym  zatonięcie Atlantica, wzorowane jest na prawdziwej katastrofie, jaka wydarzyła się kilkanaście miesięcy przed ukazaniem się w prasie pierwszych odcinków powieści Struga.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP