Premiera filmu dokumentalnego „Zabijcie Witolda” to kolejne z wydarzeń organizowanych w ramach cyklu „Powrót Gombrowicza”. Projekcja odbędzie się w radomskim Multikinie (ul. Chrobrego 1, Galeria Słoneczna) w poniedziałek, 27 maja o godz. 18. Wstęp wolny!
Film zawiera relacje ostatnich świadków argentyńskiej biografii Gombrowicza, zarejestrowane dosłownie w ostatnim momencie. Argentyńscy przyjaciele pisarza są obecnie w podeszłym wieku, ich pamięć blaknie, a często odchodzi wraz z nimi, dlatego Muzeum Gombrowicza zainspirowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych do sfinansowania tej produkcji. Jeden z głównych jej bohaterów, Juan Carlos Gómez, nazywany duchowym spadkobiercą Witolda, zmarł w grudniu ubiegłego roku, zaledwie kilka miesięcy po nagraniu wywiadu do filmu.
O spotkaniu z Gómezem i innych szczegółach powstawiania tego obrazu opowie współautorka filmu, Agnieszka Herbich. Rozmowa z nią odbędzie się po zakończeniu projekcji.
Film dokumentalny „Zabijcie Witolda”: reżyseria Agnieszka Herbich i Lucas Trajtengartz. Produkcja: Retina Films, Argentyna.
Cyklem wydarzeń zatytułowanym „Powrót Gombrowicza” Muzeum Witolda Gombrowicza przypomina o 50. rocznicy powrotu pisarza z Argentyny do Europy.
Dotychczas gościliśmy we Wsoli reżysera paryskiej prapremiery „Ślubu” Jorge Lavelliego, z którym o teatrze Gombrowicza rozmawiał wybitny krytyk i teatrolog Janusz Majcherek. Podczas Nocy Muzeów o intymnym dzienniku Gombrowicza zatytułowanym „Kronos” rozmawiały: Klementyna Suchanow (współredaktorka „Kronosa”) i Anna Łabędzka (wykładowca Uniwersytetu w Rennes, współpracownica Rity Gombrowicza). Fragmenty książki przeczytał Mariusz Bonaszewski (aktor Teatru Narodowego).
Cykl „Powrót Gombrowicza” sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat medialny:
Instytut Książki, TVP Kultura, Program II Polskiego Radia, Polityka.