Koło naukowe im. Juliusza Słowackiego (UW) zaprasza na ogólnopolską doktorancką konferencję naukową Słowacki komiczny
14 maja (wtorek) 2013 r.
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Warszawa, Rynek Starego Miasta 20
Komizm w tradycyjnym rozumieniu – jako właściwość kreacji literackiej, która wywołuje u odbiorcy reakcje w postaci śmiechu i wesołości – z zasady wyklucza możliwość jednoczesnego wzbudzania emocji negatywnych, takich jak trwoga, gniew czy rozpacz.
W twórczości romantyków, w tym także Juliusza Słowackiego, komizm jednak rzadko występuje w formie czystej, wyizolowanej. Stanowi raczej jeden ze sposobów przedstawiania świata jako tworu niejednorodnego, ambiwalentnego, podporządkowanego działaniu sił i wartości przeciwstawnych. Wchodzi w rozmaite związki i relacje z odmiennymi kategoriami estetycznymi – na przykład z patosem lub tragizmem. Stanowi jeden z ważnych elementów dialektyki przeciwieństw charakterystycznej dla romantycznej filozofii tworzenia. Można to zaobserwować w tekstach Słowackiego, w których komizm wiąże się z ironią, a także groteską, zaś śmiech przybiera, jak w Balladynie, postać wykrzywionego „ariostycznego uśmiechu”.
Celem konferencji będzie m.in. określenie ról oraz specyfiki funkcjonowania tej kategorii estetycznej w poszczególnych utworach poety. Przedmiotem refleksji mogą być zarówno dzieła stricte literackie, jak i pamiętniki czy korespondencja. Warto zwrócić uwagę z jednej strony na komizm postaci, sytuacji czy języka w tekstach Słowackiego, z drugiej – na komiczne style recepcji jego twórczości (w literaturze, krytyce literackiej) i takież sposoby postrzegania jego artystycznej osobowości (np. komiczne prezentacje sylwetki poety w kulturze masowej).
P R O G R A M
9.30-9.45
Otwarcie konferencji przez dr. hab. Olafa Krysowskiego
9.45- 10.45
10.45 – 11.00 Przerwa
11.00-12.20
12.20-12.50 Przerwa i dyskusja
12.50– 13.50
13.50- 14.10.Przerwa
14.10-15.10
15.10- 16.00 Przerwa i dyskusja
Opiekun naukowy konferencji dr. hab Olaf Krysowski
Patronat:
kwartalnik naukowo-literacki „Tekstualia”
kwartalnik naukowo-literacki „LiteRacje”
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego