Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na kolejny Panel Gombrowiczowski, który odbywać się będzie we Wsoli i w Radomiu 19, 21 i 25 października 2012 r. Tym razem na panel złożą się trzy różne wydarzenia:
19 października we Wsoli gościć będziemy Miguela Grinberga, przyjaciela Witolda Gombrowicza z ostatnich lat jego pobytu w Argentynie.
Grinberg (ur. w 1937r. w Buenos Aires) to znany argentyński pisarz, poeta i dziennikarz, autor pięćdziesięciu książek z różnych dziedzin, współtwórca i czołowa postać tak zwanego „pokolenia ‘60”, nonkonformistycznego nurtu literackiego i ideowego w kulturze Argentyny ubiegłego stulecia. Grinberg był też jednym z założycieli argentyńskiego ruchu rockowego, brał udział w powstawaniu ruchu hipisowskiego w USA. Jest także wykładowcą akademickim, uznanym redaktorem i wydawcą oraz działaczem ruchów pacyfistycznych i ekologicznych.
Spotkanie w Muzeum Gombrowicza dotyczyć będzie oczywiście przede wszystkim jego relacji z autorem „Kosmosu” i wpływu Gombrowicza na literaturę argentyńską, ale będzie również okazją do rozmowy o kulturze widzianej z innej niż europejska perspektywy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie minirecital muzyki argentyńskiej i hiszpańskiej w wykonaniu Wiktorii Szubelak (gitara klasyczna).
Gościem honorowym spotkania będzie Ambasador Argentyny Gerardo Manuel Biritos.
21 października odbędzie się spotkanie poświęcone Jerzemu Gombrowiczowi, bratu Witolda, z udziałem pani Rity Gombrowicz, a także m.in. prof. Romana Lotha i Ksawerego Jasieńskiego. Spotkanie będzie okazją do promocji książki Dominiki Świtkowskiej „A to był Gombrowicz!”.
Jerzy Gombrowicz miał duży wpływ na rozwój intelektualny młodszego brata, co potwierdzają „Wspomnienia polskie” Witolda Gombrowicza. Był właścicielem majątku Wsola, w którym autor „Ferdydurke” często bywał w latach 20. i 30. ubiegłego wieku (obecnie w pałacu we Wsoli mieści się jedyne na świecie muzeum Gombrowicza). Po wojnie Jerzy Gombrowicz mieszkał w Radomiu, będąc jedną z najważniejszych postaci tamtejszego życia kulturalnego w latach 40., 50. i 60. XX wieku.
Książka Dominiki Świtkowskiej zawiera starannie opracowane wspomnienia o Jerzym Gombrowiczu, wybór dokumentów oraz solidny szkic biograficzny. Tom otwiera interesujący szkic Rity Gombrowicz o relacjach między oboma braćmi.
„A to był Gombrowicz!” stanowi nie tylko przyczynek do dziejów rodziny Gombrowiczów, lecz także niezwykle interesujące świadectwo o życiu kulturalnym powojennej prowincji polskiej, na której znalazło się wielu historycznych rozbitków ze środowisk ziemiańskich i inteligenckich II Rzeczypospolitej.
Udział w spotkaniu potwierdziło wiele osób, których wspomnienia zawiera wydana przez Muzeum Gombrowicza książka, będzie więc okazja do spotkania z żywą pamięcią kultury.
Książka została wydana dzięki ogromnej pomocy Wydawnictwa Naukowego Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu oraz firmy Grupa KK.
25 października zapraszamy natomiast na dyskusję „Dlaczego Gombrowicz nie chodził do teatru?”, z udziałem Rity Gombrowicz, Wojciecha Majcherka oraz Jacka Wakara jako moderatora.
W dyskusji uczestniczyć będą również jurorzy i uczestnicy X Festiwalu Gombrowiczowskiego. Zastanawiać się będziemy, po co Gombrowiczowi była forma teatralna i co po Gombrowiczu współczesnej formie teatralnej.
Sponsorami Panelu są: SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa , Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku oraz Hotel Aviator .
Współorganizacja i patronat: Ambasada Republiki Argentyńskiej. Partner: Wydawnictwo Literackie. Współpraca organizacyjna: Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu.
P R O G R A M :
PANEL GOMBROWICZOWSKI 2012
piątek 19 października 2012, godz. 19, Muzeum Witolda Gombrowicza, Wsola:
Gombrowicz argentyński. Spotkanie z Miguelem Grinbergiem.
Po spotkaniu minirecital Wiktorii Szubelak (gitara klasyczna)
niedziela 21 października 2012, godz. 14, Muzeum Witolda Gombrowicza, Wsola:
Gombrowicz tutejszy. Spotkanie poświęcone Jerzemu Gombrowiczowi z udziałem Rity Gombrowicz, prof. Romana Lotha oraz Ksawerego Jasieńskiego.
Promocja książki Dominiki Świtkowskiej „A to był Gombrowicz”.
czwartek 25 października 2012, godz. 21.15, Teatr Powszechny, Radom:
Dlaczego Gombrowicz nie chodził do teatru?
Dyskusja otwarta z udziałem Rity Gombrowicz, Wojciecha Majcherka, (TVP Kultura), Piotra Kłoczowskiego oraz jurorów i uczestników Festiwalu Gombrowiczowskiego. Moderator: Jacek Wakar (Program II Polskiego Radia).