„Pisma polityczne” Jana Józefa Lipskiego – nowość!
Oddział: , Dodano: 7 grudnia 2011

Nakładem Krytyki Politycznej ukazują się właśnie Pisma polityczne Jana Józefa Lipskiego. Za wybór pism oraz opracowanie merytoryczne odpowiedzialny jest Łukasz Garbal z Instytutu Dokumentacji i Studiów Nad Literaturą Polską, oddziału Muzeum Literatury.

Zło nam wyrządzone, nawet największe, nie jest jednak i nie może być usprawiedliwieniem zła, które sami wyrządziliśmy.

Jan Józef Lipski

O książce Pisma polityczne Jana Józefa Lipskiego – od edytora

Zasadniczą myślą wydania było przedstawienie reprezentatywnego wyboru publikacji politycznych Jana Józefa Lipskiego, legendy polskiej opozycji. Człowieka, który łączył, nie dzielił; był w nieustannym dialogu, zawsze gotowy wysłuchać drugiej strony. Jan Józef Lipski miał przy tym sprecyzowane poglądy. Trzeba je dziś umieścić w kontekście historycznym, pamiętając, że dzisiaj mogą znaczyć coś innego. Nie wiemy, gdzie Jan Józef Lipski byłby dzisiaj; wiemy, kim był wówczas. Przez całe życie szedł pod prąd, jak celnie napisała Maria Bielińska-Hirszowicz: był socjalistą, kiedy wszyscy chcieli liberalizmu; a jednocześnie jego wizji socjalizmu bardziej odpowiadały encykliki Jana Pawła II, niż pisma Marksa (nigdy nie był marksistą, choć – jednocześnie – uczciwie podkreślał, co humanistyka zawdzięcza marksizmowi). Uczciwość, dążenie do zrozumienia racji drugiej strony, otwartość, umiejętność oddania racji merytorycznej przeciwnikowi – to cechy, które go charakteryzowały.

Teksty wybrałem tak, aby pokazać całokształt politycznej perspektywy Jana Józefa Lipskiego: charakterystyczny dla niego nonkonformizm, sprzeciw wobec każdej formy totalitaryzmu, solidaryzm społeczny, uznanie dla poglądów Jana Pawła II oraz społecznej i historycznej roli Kościoła katolickiego – przy jednoczesnych poglądach niepodległościowo-socjalistycznych, zawsze niemarksistowskich i niedogmatycznych.

Łukasz Garbal

Tytuł: Pisma polityczne