„Formuły retoryczne” – nowy cykl spotkań z prozaikami
Oddział: , Dodano: 7 kwietnia 2011

„Formuły retoryczne” to nowy cykl spotkań z pisarzami, organizowany przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Będziemy spotykać się co miesiąc, a nasze dyskusje rozpoczną się do określonej tezy, której prawdziwość postara się dowieść zaproszony przez nas gość. Zaprosiliśmy do cyklu czołowych polskich prozaików różnych pokoleń.

Spotkania nawiązują do popularnych, organizowanych przez BBC oraz media anglosaskie, spotkań z pisarzami z serii ‘story tellers’.

W spotkaniu udział weźmie tzw. trybunał retoryczny, złożony z trojga młodych ludzi, który będzie zadawał pytania naszemu gościowi oraz prowadził z nim polemikę.

Cykl startuje w kwietniu. Spotkania będą odbywać się co miesiąc (z przerwą wakacyjną). Do organizacji spotkań włączył się zespół młodych ludzi spoza muzeum, którzy wraz z nami koordynują działania.

Czy spotkanie z czytelnikiem może być równoległą do pisarskiej próbą przekazania istotnych treści?

Spotkania archiwalne:
Jerzy Sosnowski (18 kwietnia 2011) „W obronie metafizyki. Książki nie muszą mówić o kwestiach społecznych, żeby być ważne” – relacja ze spotkania (wideo) – zobacz
Stefan Chwin (16 maja 2011) „Warta uwagi jest tylko taka literatura, która stawia niebezpieczne pytania (teologiczne i inne)” – relacja ze spotkania (wideo) – zobacz
Andrzej Stasiuk (2 czerwca 2011) „O literaturze oraz o historii, która staje się geografią” – relacja ze spotkania (wideo) – zobacz

Kolejne spotkanie z serii odbędzie się po przerwie wakacyjnej.

[materiał zrealizowali: Karolina Banachowicz & Bartłomiej Kwasek]

Zapraszamy do Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie.