„Wszystkie drogi z Rzymu prowadzą do Warszawy”
Oddział: , Dodano: 23 maja 2017

Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza na spotkanie z Profesorem Tadeuszem Cegielskim pt. „Wszystkie drogi z Rzymu prowadzą do Warszawy”, które odbędzie się we wtorek, 27 czerwca, o godz. 18.30.

„Wszystkie drogi z Rzymu prowadzą do Warszawy, czyli o obecności Włochów w stolicy Polski”,

W Polsce pojawili się już za panowania Władysława Łokietka, kiedy ulokowali się pod Wawelem ze swymi warsztatami złotniczymi. Sztukę architektury według rzymskich wzorów upowszechniali u nas od XVI wieku komaskowie, a więc kamieniarze znad jeziora Como, zaś elegancji i dworskiej ogłady uczyły włoskie księżniczki. W Warszawie zaczęli odgrywać wielkie role w XVII wieku, wraz z nuncjuszami papieskimi, artystami operowymi i architektami – i sprawiali, że skromna stolica Mazowsza wyrastała na europejską stolicę. I tak już wiernie nam towarzyszyli: w sztukach plastycznych, muzyce, teatrze, sztuce kulinarnej, szczególnie cukierniczej; wreszcie w sztuce miłości. A w XIX wieku wspomogli nas militarnie podczas powstania styczniowego, by od początku XX stulecia sekundować odbudowie polskiej państwowości. Byli z nami – i są – na dobre i złe.

Tadeusz Cegielski

Wykład ilustrowany multimedialnie
Wstęp wolny.Zapraszamy!

Muzeum Andrzeja Struga