Wręczenie nagród Polskiej Sekcji IBBY. Książka Roku 2013
Oddział: , Dodano: 6 listopada 2013

Polska Sekcja IBBY – Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych oraz Muzeum Literatury zapraszają na wręczenie nagród 25. edycji konkursu Książka Roku.

6 grudnia (piątek) 2013 r. o godz. 17.00
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Do nagrody literackiej jury (Małgorzata Kąkiel jako przewodnicząca, Anna Maria Czernow i Weronika Kostecka) nominowało następujące pozycje:

– Anna Czerwińska-Rydel „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim” (Debit, Atut)
 – Grzegorz Gortat „Ewelina i czarny ptak” (Ezop)
 – Grzegorz Kasdepke „Pestka, drops i cukierek. Liczby kultury” (Narodowe Centrum Kultury)
 – Tomasz Kwaśniewski „Jedno oko na Maroko” (Czarna Owieczka)
 – Joanna Olech „Kto ty jesteś?” (Wytwórnia)
 – Tina Oziewicz „Pamiątka z Paryża” (Dwie Siostry)
 – Ida Pierelotkin „Ala Betka i demon miasta” (Akapit Press)
 – Malina Prześluga „Bajka i Majka” (Tashka)
 – Malina Prześluga „Ziuzia” (Tashka)
 – Ewa Przybylska „Most nad Missisipi” (Akapit Press)
 – Zofia Stanecka „Świat według dziadka” (W drodze)
 – Marcin Szczygielski „Arka czasu” (Stentor)
 – Marcin Szczygielski „Czarownica piętro niżej” (Bajka)
 – Przemysław Wechterowicz „Wilk, pies i owce” (Kultura Gniewu)

Ponieważ książki dla dzieci charakteryzują się coraz lepszą oprawą graficzną, postanowiono osobno wyróżnić właśnie ten aspekt. I tak do nagrody graficznej jury (w skład którego weszły: Małgorzata Cackowska w roli przewodniczącej, Krystyna Rybicka i Anita Wincencjusz-Patyna) nominowało:

– Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno za ilustracje do książki Anny Chachulskiej „Jak Stańczyk z dworzan zażartował” (Zamek Królewski na Wawelu)
 – Jan Bajtlik za ilustracje do książki „Auto” z tekstem opracowanym w wydawnictwie (Dwie Siostry)
 – Edgar Bąk za ilustracje do książki „Kto ty jesteś” Joanny Olech (Wytwórnia)
 – Agata Bogacka za ilustracje do książki „Zdarzenie nad strumykiem” Jakuba Żulczyka (Bunkier Sztuki)
 – Iwona Chmielewska za książkę autorską „Cztery strony czasu” (Media Rodzina)
 – Joanna Concejo za ilustracje do książki Marka Bieńczyka „Książę w cukierni”(Format)
 – Marta Ignerska za projekt graficzny i ilustracje do książki Mikołaja Łozińskiego”Prawdziwa bajka” (Kultura Gniewu)
 – Krystyna Lipka-Sztarbałło za ilustracje do książki „Dokąd iść? Mapy mówią do nas” z tekstem Heekyoung Kim (Entliczek)
 – Urszula Palusińska za ilustracje do książki „Majn alef bejs” Jehoszue Kaminskiego (Żydowskie Stowarzyszenie Czulent)
 – Paweł Pawlak za ilustracje do książki „Alchemiczna komnata” Magdaleny Skrabskiej (Zamek Królewski na Wawelu)
 – Marianna Sztyma za ilustracje i opracowanie graficzne książki „Legenda o głowie wawelskiej” Anny Chachulskiej (Zamek Królewski na Wawelu)
 – Konrad Świtała za ilustracje i koncepcję książki „Zwierzątka” (Bona)
 – Alicja Wasilka za projekt graficzny i ilustracje do książki „Bałagan” Michała Krygiera (ikropka)

Na gali zostanie również wręczona nagroda za upowszechnianie czytelnictwa. W tej kategorii postanowiono wyróżnić:

– Grażynę Duszyńską za projekt zajęć metodycznych i kursów doskonalących dla nauczycieli i uczniów,
 – Agnieszkę Gil za projekt „Brombowania i Gilgotki”,
 – Jolantę Horodecką-Wieczorek za cykl bajek bez przemocy, znanych i tłumaczonych w krajach skandynawskich i nie tylko,
 – Martę Lipczyńską-Gil, redaktor naczelną „Rymsa” – kwartalnika oraz wortalu o książkach dla dzieci i młodzieży,
 – Pracownię Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego za projekty konkursów i warsztatów dla młodzieży, opartych o literaturę angielską,
 – Anetę Satława za projekt „Katowickie Prezentacje Biblioteczne”,
 – Michała Zawadka za projekt „Książki są fajne – edukacja przez wyobraźnię”.

Słowa kluczowe: