Wernisaż wystawy „Warszawa Białoszewska” [foto]
Oddział: , Dodano: 19 czerwca 2013

Wystawa poświęcona Mironowi Białoszewskiemu została otwarta 24 czerwca w Muzeum Literatury. Podczas wernisażu wiersze poety czytał Adam Woronowicz.

„Warszawa Białoszewska” jest wspomnieniem i kreacją Miasta, wspomnieniem i poznawaniem Artysty. Główny ton naszej opowieści nadają współbrzmienia i wzajemne odbicia w relacji Poeta – Miasto. Miasto z jego ulicami, rewelacjami dnia i objawieniami nocy, z historiami i historią. Wreszcie z ludźmi, przedstawicielami życia artystycznego, bliskimi przyjaciółmi, członkami rodziny, postaciami z ulicy, autobusu.

Prezentujemy rękopisy z obszernego archiwum Poety znajdującego się w Muzeum Literatury: utwory poetyckie, prozę, listy, fragmenty dziennika, wreszcie bruliony Pamiętnika z Powstania Warszawskiego, przekazane do naszych zbiorów przez Henka Proemego. Prawdziwą rewelacją literacką będzie obecność na wystawie okupacyjnego tomiku dotychczas niepublikowanych młodzieńczych utworów Mirona Białoszewskiego, Stanisława Swena Czachorowskiego i Tadeusza Kęsika – Teika, pt. „Zryw 1. Ogień krzepnie”.

Więcej o wystawie – czytaj

Zdjęcia z wernisażu. Fot. Maciek Bociański