Muzeum Literatury oraz Muzeum Kolejnictwa w Warszawie serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy „Pociągi. Czas miniony. Czas zatrzymany”. W programie fragmenty prozy Stefana Grabińskiego przeczyta Olgierd Łukaszewicz, na trąbce improwizować będzie Bartosz Kowalski.
Wernisaż odbędzie się w siedzibie Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie 16 lipca (czwartek) o godz. 18:00.
Wystawa zorganizowana przez Muzeum Literatury w Warszawie we współpracy Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. W Muzeum Literatury w Warszawie prezentowana będzie od 16 lipca do 14 września 2015, a następnie, jesienią 2015 roku Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie.
Muzeum Literatury w Warszawie zakupiło zbiór wczesnych prac Wojciecha Weissa powstałych w latach 80. i 90. XIX wieku. Malowane w podkrakowskim Płaszowie przedstawiają stację kolejową, pociągi, okoliczny pejzaż. Obrazy te wielokrotnie opisywane i reprodukowane weszły na stałe do kanonu sztuki polskiej.
Dla nas stały się punktem wyjścia dla zorganizowania wystawy problemowej zatytułowanej: „Pociągi. Czas miniony. Czas zatrzymany”. W jej skład, oprócz prac Weissa, wejdą dzieła innych artystów: Rafała Malczewskiego, Bronisława Linkego, Brunona Schulza, Władysława Hasiora, Jacka Sroki i Marka Ałaszewskiego. Na naszej prezentacji pragniemy zastanowić się nad istotą podróży, jej symbolicznym i metafizycznym wymiarem.
Wystawie towarzyszyć będzie projekt autorski wybitnego filmologa Jana Słodowskiego zatytułowany „Kino kolejowe”, w którym, począwszy od 22 lipca, w Muzeum Literatury prezentowane będą wybitne filmy o tej tematyce.