Wernisaż wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” [foto]
Oddział: , Dodano: 7 grudnia 2019

– Na takie przedsięwzięcia składają się zawsze zaangażowanie i entuzjazm wielu ludzi – podkreślił podczas swojego wystąpienia na uroczystym wernisażu wystawy August Zamoyski. Myśleć w kamieniu  dr hab. Jarosław Klejnocki – Dyrektor Muzeum Literatury.

Podziękowania, gratulacje i zapewnienia, że bez udanej współpracy pomiędzy Muzeum Literatury i Muzeum Narodowym w Warszawie, przy czynnym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nie byłoby możliwe przeprowadzenie tak bezprecedensowego wydarzenia w muzealnictwie polskim, jak zakup kolekcji rzeźb Augusta Zamoyskiego, padały wielokrotnie w czasie trwania wieczoru. W swoich wystąpieniach podkreślali to zarówno pani Jolanta Miśkowiec – Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego i Strat Wojennych Za Granicą – odczytująca uroczysty list Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, jak i Ambasador Brazylii Hadil Fontes da Rocha Viana, Attache Kulturalny Ambasady Francji i Dyrektor Instytutu Francuskiego w Warszawie Georges Diener oraz Dyrektor Muzeum Narodwego w Warszawie dr hab. Łukasz Gaweł.

Autorka i kuratorka wystawy – dr Anna Lipa, kustosz ML – zwróciła uwagę na ogromne zasługi przy organizacji projektu i istotną rolę w sprowadzeniu archiwum i kolekcji rzeźb Zamoyskiego do Warszawy, nieobecnego tym razem, Andrzeja Wata oraz niestrudzenie działającego dla tej idei śp. Jacka Milera, byłego Dyrektora Departamentu Dziedzictwa Narodowego, za którego kadencji rozpoczęto negocjacje pomiędzy stroną polską i francuską.

Po oficjalnych wystąpieniach odbyła się ceremonia wręczenia medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis i odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej, podczas której odznaczono kustoszy Muzeum Literatury oraz kustoszy z Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Fot. Jacek Łagowski