„Wena do polityki. O Giedroycu i Mieroszewskim” – relacja wideo z promocji książki
Oddział: , Dodano: 29 kwietnia 2015

Przedstawiamy relację filmową z promocji książki prof. Andrzeja St. Kowalczyka „Wena do polityki. O Giedroycu i Mieroszewskim”. W spotkaniu obok autora udział wzięli: prof. Andrzej Mencwel i prof. Rafał Habielski, rozmowę moderował Paweł Kądziela z Wydawnictwa Więź.

Historyczna, literaturoznawcza i politologiczna książka A. St. Kowalczyka opowiada o początkach i rozkwitaniu „Kultury”, autor łączy dwa poziomy zazwyczaj rozbieżnych relacji − poziom historycznoliterackiego wywodu, niezwykle precyzyjnego, źródłowego, i poziom pamiętnika, listu, nieledwie wyznania, rekonstruowanego świadectwa. Książka ta, poświęcona ludziom i przyjaźni, mianowicie przyjaźni Jerzego Giedroycia i jego najwierniejszego publicysty, Juliusza Mieroszewskiego, buduje obraz tak wielowymiarowy, że − chce się rzec − literacki, a więcej, niemal powieściowy w sugestywności i wciągającej narracji.

Spotkanie odbyło się 18 marca 2015 r. w Muzeum Literatury, relację filmową przygotowali: Filip Bojarski, Piotr Dymmel i Bartłomiej Kwasek. Zdjęcia Anny Kowalskiej. Książka została wydana przez Wydawnictwo Więź.