We Wsoli: Machalica i nie tylko…
Oddział: , Dodano: 5 grudnia 2013

„Tuwim liryczny i nie tylko” – taki tytuł ma wydarzenie, którym 12 stycznia Muzeum Witolda Gombrowicza inauguruje tegoroczną działalność. Teksty Juliana Tuwima interpretować będą we Wsoli Piotr Machalica i Piotr Borowski, usłyszymy również muzykę Zygmunta Koniecznego w wykonaniu pianistki Agnieszki Garniewicz.

Spotkanie z twórczością Juliana Tuwima nawiązuje oczywiście do tradycji „koncertów postświątecznych” we Wsoli, które od czterech lat odbywają się w drugą niedzielę stycznia. Tym razem będzie podwójnie „post”, gdyż Julian Tuwim był patronem poprzedniego roku.

Wieczór poetycki w MWG będzie też podwójnie autorski, gdyż w jego programie znalazły się utwory wybrane przez samych aktorów. Będzie – jak to u Tuwima – nastrojowo i lirycznie, ale także przewrotnie, z dystansem i humorem. Nic dziwnego, w końcu „Tuwim liryczny i nie tylko” to spotkanie nie tylko z twórczością jednego z największych polskich poetów. To także przypomnienie człowieka obdarzonego wielkim poczuciem humoru i mądrym dystansem do świata, który w ostatnim dniu swego życia na kawiarnianej serwetce zapisał takie – jak się później okazało – ostatnie swoje zdanie: „Ze względów oszczędnościowych polecam zgasić światłość wiekuistą…”. Sześćdziesiąta rocznica śmierci Tuwima minęła 27 grudnia ubiegłego roku.

Zapraszamy, niedziela, 12 stycznia, godz. 17.00. Muzeum Witolda Gombrowicza

Wstęp wolny!

Dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 16.20 na przystanku przy ul. Chrobrego (centrum Vis a Vis), opłata za przejazd – 6 zł w obie strony.

Informacje o artystach:

Piotr Machalicaaktor filmowy i teatralny, wykonawca piosenki aktorskiej. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Przez 25 lat związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, na deskach którego stworzył kreacje w kilkudziesięciu inscenizacjach. m.in. w „Medei” Eurypidesa w reż. Zygmunta Hübnera; „Operze za trzy grosze” Bertolta Brechta w reż. Krzysztofa Zaleskiego; „Trzech siostrach” Antoniego Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej; „Królu Learze” Williama Szekspira w reż. Piotra Cieplaka.  Na dużym ekranie zadebiutował jeszcze jako student rolą w filmie „Rycerz” w reż. Lecha Majewskiego. Zagrał m.in. w „Dekalogu VI”, „Dekalogu IX” i „Krótkim filmie o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego, w „Złocie dezerterów” Janusza Majewskiego i w „Dniu świra” oraz „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego.  Od 2006 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Od kilku lat związany jest także z Teatrem Polonia i Och-teatrem w Warszawie. Jest wykonawcą piosenki aktorskiej, słynie z doskonałej interpretacji piosenek Okudżawy, Brassensa i Wołka.                W październiku 2012 roku na rynku ukazała się jego płyta pt. „Moje chmury płyną nisko”.

Piotr Borowski – aktor teatralny i filmowy, lektor. W 2000 r. ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. W latach 1999-2001 współpracował z Teatrem Rozmaitości oraz Teatrem Studio w Warszawie, następnie z Teatrem Narodowym i Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Od roku 2008 współpracuje z Teatrem Polonia, a od 4 lat z Och-Teatrem w Warszawie. Na dużym ekranie można go było zobaczyć w wielu filmach. m.in. w „Skoku” (1999), „Quo vadis” (2001), „Superprodukcji” (2002), „Powiedz to, Gabi” (2003), „Dzikim” (2004), „Terytorium” (2006), „Francuskim numerze” (2006), „Skorumpowanych” (2007), „Lejdis” (2008) oraz „Handlarzu cudów” (2010). Występował też w serialach „Pitbull” (2005), „Tango z aniołem” (2005–06), „Fala zbrodni” (2006–08), „Plebania” (2008), „Naznaczony” (2009).W latach 2001–02 był lektorem książek nagranych na kasetach przez Zakład Nagrań i Wydawnictwo Polskiego Związku Niewidomych. Do 2002 r. używał nazwiska Piotr Mostafa.