Urodziny Mickiewicza w TOK FM! [posłuchaj podcastu]
Oddział: , Dodano: 22 grudnia 2020

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie od 2018 r. organizuje festiwal mickiewiczowski, który odbywa się przed Wigilią – dniem narodzin poety. Do obchodów tegorocznych „Urodzin Mickiewicza” i jednocześnie 200-lecia powstania „Ody do młodości” włączyło się Radio TOK FM. 19 i 20 grudnia stacja przedstawiła na swojej antenie utwory poety wraz z prozą Cypriana Kamila Norwida, którego 200. rocznica urodzin przypada w 2021 r.

Zapraszamy do wysłuchania audycji:

Audycja sobotnia:

Audycja niedzielna:

„Urodziny Mickiewicza” organizowane przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie to coroczne święto poezji. Jego stałym punktem jest występ warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. W pierwszym roku festiwalu profesorowie i studenci Akademii przedstawiali „Sonety Krymskie”, w drugim – wybór „Ballad i Romansów”. W tym roku, oprócz kilku wierszy Mickiewicza, zaprezentują też poezję i prozę gościa specjalnego obchodów – Cypriana Kamila Norwida, który w 2021 roku skończyłby 200 lat.

Muzeum Literatury zaprosiło w tym roku do współpracy Radio TOK FM, które prezentowało na swojej antenie specjalne materiały. Są to dwa 50-minutowe czytania twórczości Mickiewicza i Norwida w wykonaniu rektora Akademii Teatralnej prof. Wojciecha Malajkata, opiekunki III roku prof. Olgi Sawickiej i czworga studentów: Magdaleny Kekenmeister, Kamili Najduk, Jakuba Pruskiego, i Pawła Wierzbickiego.

Tegoroczne „Urodziny Mickiewicza” rozpoczęło studenckie czytanie „Ody do młodości” – na siedem dni przed 200. rocznicą jej powstania. Studenci Akademii Teatralnej przygotowywali swoje interpretacje pod opieką artystyczną prof. Olgi Sawickiej.