„Świątynie Muz – warszawskie rezydencje nauki i kultury w XVIII i XIX wieku”
Oddział: , Dodano: 18 maja 2015

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza na wykład prof. Tadeusza Cegielskiego pt. „Świątynie Muz – warszawskie rezydencje nauki i kultury w XVIII i XIX wieku”. Wtorek 23 czerwca o godz. 18:30. Wstęp wolny.

Kiedy wędrujemy Traktem Królewskim i podziwiamy zabytkowe gmachy po obu stronach Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia, nie zawsze pamiętamy, że prawzorem Pałacu Staszica była Świątynia Salomona, zaś obecny Pałac Prezydencki służył – w czasach gdy był własnością Radziwiłłów – nie tylko masonerii, ale i różnym muzom, a szczególnie teatrowi, opery i teatru marionetek nie wyłączając. Budowa nowych obiektów lub adaptacja starych na potrzeby oświaty, nauki i kultury rozpoczęła się w drugiej fazie panowania Stanisława Augusta (budynek teatru przy Placu Krasińskich), zwolniła pod panowaniem pruskim, a nabrała wielkiego rozmachu w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim. Wówczas to wiele dawnych siedzib magnackich, a nawet królewskich, przekształcono w obiekty użyteczności publicznej, a także podjęto budowę nowych gmachów-siedzib Muz, które rozmachem i nowoczesnością nie ustępowały podobnym obiektom wznoszonym w różnych stolicach europejskich. Zwieńczeniem tego procesu było otwarcie Teatru Wielkiego w 1833 roku, po ośmiu latach budowy, przerwanej przez powstanie listopadowe…

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Andrzeja Struga
al. Niepodległości 210 m. 10


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP