Światowy Dzień Opowieści. Podróż z Marią Konopnicką
Oddział: , Dodano: 19 marca 2021

Światowy Dzień Opowieści jest świętem sztuki opowiadania historii, gawędziarstwa, obchodzonym corocznie 20 marca. W okresie równonocy wiosennej na półkuli północnej,

a jesiennej na półkuli południowej, ludzie spotykają się by gawędzić i słuchać, snuć opowieści.

Wszystko zaczęło się w Szwecji, od obchodzonego tu „Alla berättares dag” (Dzień Opowiadaczy) 20 marca właśnie. Pomysł nabrał rozgłosu i od 1991zaczął przekształcać się we wspólnie obchodzone na całym świecie święto.

Opowiadanie stanowi bowiem tę formę kontaktu, która daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ opowiadanie jest formą dzielenia się, jest oznaką przyjazności. Pozwala nawiązać bezpośredni kontakt z innymi ludźmi.

Do najbardziej znanych w Polsce autonomicznych ruchów opowiadaczy należą:

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie organizowany przez Grupę Studnia O., Spotkania Opowiadaczy “Słowo Daję”  organizowana przez Warsztaty Kultury w Lublinie, “Zaczarowany Lublin – Festiwal Opowiadaczy”  Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN” wraz z portalem “Opowiadanie Świata”  oraz  Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści Michała Malinowskiego w Czarnowie k. Konstancina-Jeziornej.

My chcemy zabrać dzisiaj Państwa w Podróż z Marią Konopnicką, w podróż, o której opowie sama Pisarka – pobierz [Power Point]

Materiały przygotowane przez prof. Monikę Rudaś-Grodzką, dr Katarzynę Nadanę-Sokołowską i dr Emilię Kolinko z Archiwum Kobiet Instytutu Badań Literackich.