„Śladami Augusta Zamoyskiego”. Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie „Myśleć w kamieniu”
Oddział: , Dodano: 17 lutego 2020

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na dwa cykle warsztatów twórczych połączonych ze zwiedzaniem wystawy – jeden przeznaczony dla dzieci młodszych (4-7 lat), a drugi dla starszych (8-12 lat) – podczas których odkryjemy tajemnice życia i twórczości wybitnego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego.

Warsztaty rodzinne Śladami Augusta Zamoyskiego realizowane są we współpracy z Królikarnią, oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Opracowanie programu i prowadzenie: Rita Twardziak (grupa starsza) i Karolina Goska (grupa młodsza) – edukatorki MNW.

Na zajęcia – cały cykl lub wybrane zajęcia – można zapisywać się tu: warsztatyrodzinne@muzeumliteratury.pl

Zajęcie odbywać się będą w siedzibie Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

Zapraszamy! Wstęp bezpłatny!

________________________________

Warsztaty dla rodzin z dziećmi 4-7 lat – ostatnie niedziele miesiąca.

terminy: 23.02.2020, 29.03.2020, 26.04.2020, 17.05.2020

godzina: 12.30-14.00

koncepcja i prowadzanie: Karolina Goska (edukatorka Muzeum Narodowego w Warszawie)


liczba uczestników: do 20 osób

1. Rzeźbiarskie ABC. 23 lutego 2020 g. 12.30

Co to jest rzeźba, kto ją wykonuje i jakich narzędzi do tego potrzebuje? Z jakich materiałów można ją wykonać? Czy rzeźbiarz potrafi rysować i czy powinien być siłaczem? Podczas zwiedzania wystawy poszukamy odpowiedzi na te pytania i prześledzimy proces powstawania rzeźby. Po części teoretycznej, zakasamy rękawy i stworzymy własne prace rzeźbiarskie, które potem zabierzemy do domu. Na koniec każdy młody artysta otrzyma dyplom ukończenia artystycznej akademii.

Warsztaty rzeźbiarskie – praca wokół rzeźby klasycznej. Każda rodzina przygotowuje szkice, a na ich podstawie tworzy rzeźby z gliny.

2. Na tropie rodzinnych historii Augusta Zamoyskiego. 29 marca 2020 g. 12.30

Każda rodzina ma swoje niezwykłe historie. Czy macie ochotę stać się detektywami i poznać historię rodziny słynnego rzeźbiarza, historię rodziny Zamoyskich? Zobaczymy pierwszą rzeźbę, którą wykonał gdy miał 13 lat. Dowiemy się, jak spędzał wolny czas, jakie miał pasje. Rozszyfrujemy herb jego rodzinny oraz drzewo genealogiczne.

W drugiej części zajęć przyjdzie pora na zanurzenie się w historię swojej rodziny – będziemy tworzyć własne drzewa genealogiczne i herby rodzinne. Będzie to okazja, aby lepiej poznać losy swoich dziadków i pradziadków! Warto przynieść zdjęcia członków rodziny.

Warsztaty plastyczne – rysunek.

Każda rodzina opracowuje swój herb, a następnie uczestnicy wykonują drzewa genealogiczne.

3. W drogę! 26 kwietnia 2020 g. 12.30

Lubicie podróżować? Artyści bardzo często czerpali inspiracje z podróży – wybierali się w góry, nad morze oraz do odległych krajów. My wyruszymy na wyprawę śladami Augusta Zamoyskiego. Zwiedzimy ciekawe miejsca i poznamy historie pełne tajemnic. Dowiemy się, co jest potrzebne podróżnikowi oraz udoskonalimy umiejętność posługiwania się mapą. Czekają na nas wspaniałe przygody i wiele zagadek do rozwiązania. Następnie każdy samodzielnie wykonana pamiątkę z podróży.

Warsztaty plastyczne – technika kolażu.
Każda rodzina otrzyma specjalnie, na tę okazję, stworzoną mapę, związaną z podróżami Zamoyskiego. Zadaniem będzie stworzenie pocztówki z podróży techniką kolażu. Na zakończenie zajęć każdy otrzyma znaczek pocztowy i po wyjściu z Muzeum będzie mógł swoją pocztówkę wysłać.


4. Artystyczne eksperymenty 17 maja 2020 g. 12.30 – ostatnia niedziela z Augustem Zamoyskim w Muzeum Literatury. Finisaż wystawy.

Eksperymenty artystyczne budzą emocje. Mogą zadziwiać, denerwować, śmieszyć, zachwycać. Czy dzieło sztuki powinno zawsze odwzorowywać rzeczywistość? Czy wyobraźnię artysty coś ogranicza? Podczas warsztatów postaramy się rozszyfrować język artystycznych eksperymentów. Artyści często przekraczają granice, poszukując nowych tematów, materiałów i narzędzi. Na wystawie obejrzymy eksperymentalne dzieła Augusta Zamoyskiego i inspirując się nimi, przystąpimy do twórczej akcji.

Warsztaty rzeźbiarskie – rzeźba nowoczesna.

Każda rodzina stworzy rzeźbę, która nie będzie odwzorowaniem rzeczywistości. Podczas zajęć można się dać ponieść własnej wyobraźni.

___________________________________

II. Warsztaty dla rodzin z dziećmi 8-12 lat – pierwsze niedziele miesiąca.

terminy: 02.02.2020, 01.03.2020, 05.04.2020, 10.05.2020,

godzina: 12.30

koncepcja i prowadzanie: Rita Twardziak (edukatorka Muzeum Narodowego w Warszawie)

liczba uczestników: do 20 osób

1.Niedaleko pada jabłko od Jabłonia – o dzieciństwie Augusta i życiu rodzinnym Zamoyskich. 2 lutego 2020 g.12.30

Oglądając zdjęcia prezentowane na wystawie, przyjrzymy się życiu i obyczajom arystokracji na początku XX wieku, dowiemy się czym były księgi gości; zastanowimy jak miejsce, w którym rzeźbiarz dorastał, wpłynęło na jego twórczość oraz jak wyglądało jego zainteresowanie sztuką w najmłodszych latach. Następnie w części warsztatowej stworzymy własne księgi gości lub albumy rodzinne.

Warsztaty fotograficzno-plastyczne.

Zrobimy zdjęcia w specjalnie zaaranżowanym do tego atelier i dowiemy się, jak działa aparat fotograficzny. Następnie fotografie będziemy mogli wkleić do własnoręcznie wykonanych ksiąg i albumów rodzinnych.


2. Muza na warsztat: (…) nie mogąc bez jej współpracy (…). 1 marca 2020 g.12.30

Poznamy Augusta Zamoyskiego jako artystę-portrecistę, zainteresowanego człowiekiem. Zastanowimy się co i kto go inspirował, porozmawiamy z jego bliskimi uwiecznionymi w kamieniu, gipsie, drewnie, brązie… Odtworzymy proces powstawania rzeźby, obejrzymy narzędzia Zamoyskiego, a potem sami chwycimy narzędzia w dłoń i wykonamy portret naszej muzy.

Warsztaty rysunkowo – rzeźbiarskie. Uczestnicy przygotują szkice węglem, a następnie stworzą rzeźby z gliny.

3. Nowocześni artyści – mistrzowie zabawy!
5 kwietnia 2020 g.12.30


Artyści wiedzieli jak się bawić! Będziemy podróżować przez wystawę razem z Augustem Zamoyskim, śledząc trasę jego włóczęgi. Dowiemy się przy okazji, jak funkcjonowały nowoczesne ugrupowania artystyczne w międzywojennej Polsce: poznamy przyjaciół Augusta Zamoyskiego i dowiemy się, jak kiedyś artyści bawili się w Zakopanem. Zobaczymy wyniki ich artystycznej współpracy, obejrzymy filmy i czasopisma tworzone przez nowoczesnych, a potem sami pokażemy, że też potrafimy się artystycznie zabawić.

Warsztaty plastyczno-redaktorskie.

Uczestnicy stworzą pocztówki w technice kolażu o jednym z miejsc odwiedzonych przez Zamoyskiego oraz napiszą tekst pozdrowienia w formie wiersza lub zagadki. Kolejnym zadaniem uczestników będzie przemiana w artystów i stworzenie czasopisma na wspólnie wybrany temat. Oryginał zostanie w archiwum Muzeum Literatury, a uczestnicy otrzymają jego kopie.

4. Stare nowego początki – nowoczesne i tradycyjne. 10 maja 2020 g.12.30

Podczas zajęć skupimy się na późnej twórczości Augusta Zamoyskiego, aby zobaczyć go jako artystę nowoczesnego i tradycyjnego. Wyjaśnimy sobie, co to jest klasycyzm i ekspresjonizm, znajdziemy wzory dla rzeźb artysty oraz zobaczymy,  w jaki sposób stał się on wzorem dla innych.

Warsztaty „Rzeźbiarskie inspiracje”

Podczas warsztatów każdy uczestnik będzie miał za zadanie stworzyć rzeźbiarską wariację na zadany temat w formie klasycznej lub ekspresyjnej.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP