Kilka godzin po defiladzie na Placu Czerwonym, miesiąc po katastrofie smoleńskiej. Siedemdziesiąt lat po Katyniu i sześćdziesiąt pięć po zwycięstwie, które nie dla wszystkich było Zwycięstwem.
9 maja w Muzeum Witolda Gombrowicza dyskutować będziemy o polskim kompleksie rosyjskim, wojnie i pokoju w kulturze i polityce, o „zachodnim Antychryście” i „przyjaciołach Moskalach”, o gestach w polityce i uniesieniach w sztuce.
Spierać się będą:
krytyczny rusofil – prof. Andrzej de Lazari, rusycysta z Uniwersytetu Łódzkiego, potomek Rosjan, którzy schronili się w Polsce przed bolszewikami (a także Naczelnika Zarządu Żandarmerii Guberni Radomskiej);
oraz
rusofob z rozsądku – Bartłomiej Sienkiewicz, współzałożyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, ekspert i publicysta, potomek pisarza, który wychowywał pokolenia Polaków opowieściami o naszych kresowych przewagach i dzikiej nawale nadciągającej ze Wschodu.
O tym wszystkim w niedzielę, 9 maja, o godzinie 17.30 porozmawiamy we Wsoli, w Muzeum Witolda Gombrowicza.
Wsola ul. Witolda Gombrowicza 1, 26-660 Jedlińsk,
tel. 0 48 321 50 73
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Wszystkich zainteresowanych dyskusją do Wsoli z Radomia dowiezie bezpłatny niebieski autobus firmy ITS A. Michalczewski, który odjedzie sprzed Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego o godzinie 16.45. Powrót do Radomia tym samym autobusem po spotkaniu, około godziny 19.30.
[Fasada budynku Muzeum Witolda Gombrowicza, fot. Maciej Bociański / ML]