Rękopis „Kronosu” we Wsoli – relacja fotograficzna
Oddział: , Dodano: 27 października 2013

Rękopis prywatnego dziennika Witolda Gombrowicza można było oglądać w Muzeum Gombrowicza w ostatni piątek. Konwój Biblioteki Narodowej wiozący bezcenny manuskrypt zatrzymał się we Wsoli, by umożliwić ten niecodzienny pokaz.

W piątek, 25 października, w południe rękopis „Kronosu” został przekazany przez Ritę Gombrowicz i Verę Michalski-Hoffman (prezes RN Wydawnictwa Literackiego) w depozyt Bibliotece Narodowej. Dyrektor Biblioteki dr Tomasz Makowski wyraził zgodę, by konwój wiozący cenny rękopis z Krakowa do Warszawy, zatrzymał się na krótki czas we Wsoli w Muzeum Witolda Gombrowicza. Przez półtorej godziny pokazywaliśmy intymne zapiski Gombrowicza, które wciąż prowokują dyskusje o granicach literatury i granicach prywatności.

Wprowadzenie do prezentacji wygłosiła dr Dominika Świtkowska, spontanicznie włączył się w nie również dr Henryk Citko, kustosz z działu rękopisów Biblioteki Narodowej. Dyrektorowi Biblioteki Narodowej, panu Tomaszowi Makowskiemu, składamy podziękowania za umożliwienie prezentacji rękopisu we Wsoli.

Fot. Eliza Wesołowska-Szwede