Prezentacja monografii Barbary Osterloff „Aleksander Zelwerowicz”
Oddział: , Dodano: 4 września 2011

29 września (czwartek) o godz. 18.00 w Muzeum Władysława Broniewskiego odbędzie się prezentacja monografii Barbary Osterloff pt. „Aleksander Zelwerowicz”. Z autorką o książce i jej bohaterze, wybitnym aktorze i reżyserze przedwojennej Warszawy, rozmawiać będzie prof. Henryk Izydor Rogacki. Fragmenty książki przeczyta Grzegorz Gierak.

• o biografii Barbary Osterloff „Aleksander Zelwerowicz” w Polskim Radiu Jedynce – słuchaj

Barbara Osterloff jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Teatralno-Literackiego przy Wydziale Reżyserii PWST, należała do zespołu redakcji „Teatru”, od wielu lat jest wykładowczynią historii teatru na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej i obecnie prorektorem tej uczelni, a na wydziale scenografii ASP wykłada historię dramatu.

Aleksander Zelwerowicz (1877-1955) to jedna z najważniejszych postaci polskiego teatru pierwszej połowy XX wieku. Aktor, reżyser, pedagog, założyciel legendarnego PIST-u (Państwowego Instytutu Sztki Teatralnej), także dyrektor teatralnych placówek, znany społecznik. Przez większą część swojego życia związany był z Warszawą, gdzie debiutował w roku 1896 w teatrze ogródkowym, a potem kształcił się pod okiem m.in. Wincentego Rapackiego. Występował także na scenach: Krakowa, który uformował go jako aktora, oraz Łodzi i Wilna. Ważna część jego dorobku związana jest z warszawskim Teatrem Polskim, gdzie przez wiele lat zajmował pozycję wybitnego aktora i reżysera.

29 września (czwartek) godz. 18.00
Muzeum Władysława Broniewskiego