Rzeźby Augusta Zamoyskiego zakupione!
Oddział: , Dodano: 16 stycznia 2019

Z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Narodowego w Warszawie w Ambasadzie RP w Paryżu została podpisana umowa o zakupie rzeźb i praw autorskich do spuścizny artystycznej rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego (1893-1970). Negocjowana od kilku lat w MKiDN umowa zakończyła się zakupem 89 rzeźb, które decyzją wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego staną się częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Kolekcja składa się z rzeźb pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Augusta Zamoyskiego. Są to zarówno wczesne prace powstałe jeszcze w rodzinnym Jabłoniu, jak i te wykonane w ostatnich latach życia, w tym projekt rzeźby Zmartwychwstanie, którą Zamoyski przygotował na swój nagrobek.

Po przewiezieniu do Polski rzeźby Zamoyskiego najpierw przejdą renowację, później będą udostępniane na licznych wystawach, począwszy od przygotowywanej w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza ekspozycji „August Zamoyski – myśleć w kamieniu”, której otwarcie zaplanowane jest na 16 maja 2019 r. Docelowym miejscem dla kolekcji Zamoyskiego będzie Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, stanowiące oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

August Zamoyski

August Zamoyski urodził się w 1893 r. w Jabłoniu. Jako trzydziestolatek był już cenionym artystą. W latach 1940 – 1955 mieszkał w Brazylii, gdzie założył i prowadził szkoły rzeźby w Rio de Janeiro i Sao Paulo. 1 września 1945 r. został odsłonięty pomnik Chopina w Rio de Janeiro jego dłuta. Od 1955 r. mieszkał we Francji. Zmarł 19 maja 1970 r. po ciężkiej chorobie w Saint-Clair-de-Riviere.

Położone na południu Francji Muzeum Augusta Zamoyskiego w Prieure des Granges-Sylvanes zostało utworzone z inicjatywy wdowy po artyście, Hélène Peltier-Zamoyski. Muzeum Narodowe w Warszawie było wskazywane jako docelowe miejsce dla jego dzieł przez samego Augusta Zamoyskiego. Jego prace były wystawione w MNW raz – w 1993 r. na monograficznej ekspozycji współorganizowanej przez Andrzeja Wata. Jedyną rzeźbą artysty w polskiej przestrzeni publicznej jest pomnik kardynała Adama Stefana Sapiehy przy kościele franciszkanów w Krakowie.

Za MKiDN


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP